Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zakažme dětem pohádky!

Podle „odborníků“ prý pohádky nejsou pro děti vhodné, protože jsou plné předsudků a archaických stereotypů. Mají v nich být skryty škodlivé ideologie, rasová jednotvárnost a, bože představ si, i nenávist k ženám.

Vždycky jsem si myslel, že pohádky obsahují lidovou moudrost, archetypální motivy dobra a zla skryté v pohádkových postavách, oslavují statečnost hrdinů, kteří jsou vyvoleni jít se poprat se zlem a obětovat třeba i svůj život při záchraně krásné princezny, kterou milují (nikoliv nenávidí). Jak moc jsem se mýlil.

Rodiče by, podle novodobých „odborníků“, měli pohádky nejprve zhodnotit kritickým okem a měli by je dětem vyprávět tak, aby narušili jejich stereotypy.

Chudáka Sněhurku, Šípkovou Růženku, Popelku či jiné lepé děvy zachrání před hrozným osudem, podle zlých pohádek jedině hrdinný princ či u nás také ještě „hloupý“ ale silný Honza. Ubohé krásné dívky a princezny v pohádkách musí jen útrpně čekat, až se objeví jejich zachránce místo toho, aby se zachránily samy – přemohly draka či nakopaly zadek zlé čarodějnici.

Kupodivu nikdy jsem neměl pocit, že by česká Popelka byla nějaká pasivní fňukna. Je to mladá krásná dívka sic prostá maskulinních rysů, ale přesto schopná jezdit na koni a střílet z kuše lépe než leckterý princ. Navíc si z mužů, včetně svého budoucího manžela, dělá srandu. Pohádce to přitom nijak nevadí, neubírá jí to na kráse ani nenarušuje její archetypální podstatu – právě naopak. Jedná se snad o nejkrásnější pohádku, jaká kdy byla či bude natočena.

Když se na to dívám z druhé strany, kolik dívek znásilněných novým kulturním oboha­ce­ním Evropy, co se kupodivu nedokázaly násilníkům samy ubránit, by pohrdlo, kdyby se v pravou chvíli na pravém místě objevil ten správný muž – hrdina, který by je, jako statečný rytíř bez bázně a hany, zachránil? Bohužel, takoví muži zřejmě už vymřeli, protože jim uvědo­mělí rodiče, když byli malí, převyprávěli zažité pohádkové stereotypy a oni se teď cítí spíše jako princezny než stateční princové či jako chytré horákyně namísto hloupých Honzů.

Co následuje v pohádkách po hrdinném činu statečného reka? No přece „pravá láska“, hrozné to klišé, že? A co horší, žijí spolu šťastně až navěky. To se přece dnes už nenosí, aby muž miloval ženu a žena ho měla v úctě. Dnes, kdy se polovina manželství rozvádí, už není žádné „spolu šťastně až navěky“, ale raději jen dočasně a ne zrovna šťastně. V pohádkách se obvykle také princi a princezně po svatbě do roka narodí dítě. Že by i to bylo již překonané jako nepříliš žádoucí stereotyp?

Princové i Honzové se snaží získat srdce mladých, krásných, štíhlých a ještě ke všemu bílých princezen – jak stereotypní. Proč musela hrát zrovna roli Popelky Libuše Šafránková a ne raději Helena Růžičková? Vždyť to byla taky skvělá herečka. Prostě proto, že by to nefun­go­valo. Sice by nás to neutvrzovalo v zažitých stereotypech, ale asi by se nám to ani nelíbilo. Styďme se za svou malost! Proč Popelku nehrála černoška? Prostě proto, že by to nefungo­valo. Prostě proto, že se česká Popelka odehrává v zasněžené české krajině a nikoliv rozpá­lené rovníkové Africe. Opět, styďme se za svou malost a nízkou multikulturní uvědomělost!

Musím se přiznat, že mám doma pohádkovou knížku s nádhernými obrázky, kterou jsem dětem trochu převyprávěl. Nejspíš totiž nějaká trocha uvědomělosti ve mně je. Jednalo se o knihu pohádek s názvem „Moje nejmilejší pohádky“ přeloženou z francouzského originálu. Zde manželka Alibaby Fatima pozabíjí 40 loupežníků tak, že jich 39 polije vařícím olejem a toho posledního bodne nožem do srdce. To je asi ta správná nestereotypní pohádka, kde něžná dívka sama se postará o záchranu sebe i drahého Alibaby – prostě nenechá tu špinavou práci na svém muži. Bohužel, já jsem ji zkazil a převyprávěl stereotypně. Asi jsem tak své děti, příliš „neobohatil“, ale alespoň jsem měl z toho lepší pocit.

Taky jsem se rozhodl nekupovat ani nevyprávět dětem pohádky, kde se princ zamiluje ne do princezny, ale do jejího bratra prince. Je to sice módní v jistých kruzích a určitě podporo­vané z různých grantů pro neziskové organizace, ale já raději zůstanu staromódní a dám před­nost tradičním pohádkám, které přežily věky díky tomu, že si je lidé předávali vyprávěním z gene­race na generaci a necítili potřebu je měnit kvůli jednomu klukovi z vesnice, který neměl rád holky, ale třeba vdolky.

Pohádky se dají vyprávět různým způsobem. Jinak bude určitě vypadat česká verze po­hádky o Popelce, jinak německá verze a ještě jinak americká verze. Co vždy ale musí zůstat, je duch pohádky. Způsob jakým je pohádka vyprávěna odráží duši vypravěče a to, jakým způ­so­bem je přijata, odráží duši posluchačů – národa, který naslouchá. Optimální je, když vypravěč souzní s posluchači. Pak je pohádka balzámem pro duši.

V pohádkách nezáleží na postavě hrdiny – nemusí to být nutně muž. Klidně může krásná dívka zachránit hloupého Honzu třeba před peklem. Klidně může být v pohádce všechno tak nějak naopak, a přesto se bude líbit, když zůstane pohádkou. Když se ale někdo pokusí po­hádku předělat tak, že popře archetypální motivy v ní obsažené, přestane být pohádka pohád­kou. Ztratí krásu a zbude jen trapnost. Autor takové „pohádky“ pak není žádným umělcem, který se snaží spasit svět, ale jen dokazuje všem, že je tvorem bez duše.

 Snaha násilně přepsat či převyprávět pohádky, aby vyhovovaly nějakým pochybným idejím a někomu při jejich poslechu snad nezpůsobily mikrotrauma, je stejnou zhůvěřilostí jako snaha přepisovat historii tak, aby někomu lépe vyhovovala. Pohádky to jsou totiž takové dějiny našeho nevědomí, které nemůžeme popřít, ale můžeme v nich nalézat to krásné, poučné a stavět na tomto základě svět, kde dobro vítězí nad zlem.

Možná proto se některým lidem zdají pohádky nebezpečné. Mohou totiž lidem slibovat vítězství dobra nad zlem, chytrosti nad hloupostí či to, že láska dokáže překonat velká proti­venství. Jsou lidé, kterým víra v pohádky a principy v nich obsažené, přetrvá až do dospělosti. U těchto lidí hrozí, že se jednoho dne postaví na odpor zlému drakovi nebo se pokusí porazit zlou čarodějnici. U lidí, kteří věří pohádkám, hrozí, že v případě ohrožení, budou bránit sebe, svou rodinu, své děti, své hodnoty a svou zemi.  

Važme si archetypů, stereotypů, tradic a lidové moudrosti. Blíží se vánoce – čas pohádek. Buď je dětem zakažme, abychom je neutvrzovali ve stereotypech, nebo pošleme všechny samozvané odporné odborníky do … no prostě někam. 

Drak a rytíř

http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/207781-pohadky-skodi-zdravi-experti-vyslali-zavazne-varovani/

Autor: Rostislav Szeruda | úterý 28.11.2017 18:33 | karma článku: 36,92 | přečteno: 1587x
  • Další články autora

Rostislav Szeruda

Jak nám ukrajinská krize zavařila doma

Válka na Ukrajině nám přinesla ekonomickou krizi – obrovskou inflaci, nedostatek plynu, velké zdražení paliv a energie, migraci. Kdoví, co nás ještě čeká? A za všechno může Putin. Opravdu za všechno?

11.9.2022 v 17:44 | Karma: 45,25 | Přečteno: 6482x | Diskuse| Politika

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala 2

Stejně tak jako jsem proti dráždění a provokování divokých zvířat a považuji za velmi ne­ro­zumné zahrávat si s těmi velkými, silnými a v případě ohrožení agresivními, byl jsem vždy také proti tomu zahrávat si s ruským medvědem,

25.8.2022 v 17:29 | Karma: 29,73 | Přečteno: 1018x | Diskuse| Politika

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala

Co nám válka na Ukrajině ukázala? Za prvé, že přísloví, že není radno dráždit hada holou nohou a také medvěda, potažmo ruského, zadní částí těla, stále platí. Jinak hrozí, že o něco, co je nám blízké a bylo samozřejmé, přijdeme.

16.8.2022 v 17:26 | Karma: 38,80 | Přečteno: 1558x | Diskuse| Politika

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem 4

V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.

28.1.2022 v 17:42 | Karma: 18,32 | Přečteno: 370x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem 3

V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.

16.1.2022 v 17:52 | Karma: 14,16 | Přečteno: 235x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Kouzlo vánočních pohádek

Máte někdy chuť podívat se na nějaký film poprvé? Zní to divně? Možná ano, ale já to tak mám – hlavně o vánocích. Rád bych se na některé filmy – hlavně pohádky, které jsem už viděl mnohokrát, podíval, jako by to bylo poprvé.

24.12.2021 v 21:14 | Karma: 13,15 | Přečteno: 342x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem 2

Zdálo se mi, že jsem na nějakém shromáždění. Vypadalo to jako nějaká modlitebna. Lidé poslouchali kazatele, který k nim hovořil. Nebyl to ale živý člověk. Vlastně sledovali velkou obrazovku, která k nim promlouvala lidským hlasem

28.11.2021 v 17:49 | Karma: 19,59 | Přečteno: 402x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem

Četl jsem si večer knihu od pana Napoleona Hilla s názvem Jak přelstít ďábla. Byl jsem unavený a tak jsem brzo usnul. Děj knihy se mi zvolna přelil do snu.

3.10.2021 v 18:43 | Karma: 13,52 | Přečteno: 553x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Navrhuji nechat vládu kanonizovat, aneb hledá se advocatus diaboli

Kanonizace či svatořečení je proces prohlášení nějakého člověka za svatého. Má několik fázi. Člověk je označen nejprve za Služebníka Božího, pak za Ctihodného, Blahosloveného a nakonec za svatého.

21.2.2021 v 17:16 | Karma: 13,82 | Přečteno: 219x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Navzdory všem…

Zdálo se, že končí nouzový stav. Měl sloužit po krátké období, ale vláda se ho pokusila a pokouší zavést „na věčné časy“. Výsledek? Žalostný. Přesto si vláda pozvala na pomoc hejtmany a společně znevážili parlament i právní stát.

14.2.2021 v 18:15 | Karma: 21,93 | Přečteno: 421x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

O vánoční nudě

To mě to unavilo. Štědrovečerní Pohádka o vánoční hvězdě. Navnadila, potěšila oko. Skvělý nápad, ale přešel do slaboduchého klišé. Samospasitelná nezištná láska. Nic víc.

24.12.2020 v 22:05 | Karma: 42,11 | Přečteno: 11985x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Hra na dozorce a vězně

Myslím, že je nejvyšší čas si v době této Covidové krize připomenout děsivý Stanfordský experiment, protože možná jeho masivnější a ještě děsivější verze se nám odehrává právě před očima.

20.12.2020 v 17:17 | Karma: 40,50 | Přečteno: 2975x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Potřebujeme zbraně?

Tento týden to byl rok, co ve Fakultní nemocnici Ostrava řádil šílený střelec. Máme šanci se ubránit šílenému střelci či útočníkovi s nožem? Jak se zachovat? Bránit se nebo utíkat? Pomůže nám, když budeme mít zbraň?

13.12.2020 v 17:20 | Karma: 30,08 | Přečteno: 1328x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Jsme s Covidem nebo proti němu?

Snad je po bitvě. Je na čase být generálem. Alespoň na chvíli. Experti nám totiž slibují další bitvy – další kola pandemie. Kdo vyhrál a kdo je poražený?

17.11.2020 v 18:37 | Karma: 24,20 | Přečteno: 523x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

S Prymulou nebo bez

Když se na jaře k nám dostala Covidová krize, zaznělo vyjádření, že česnek, konzu­mace vitaminů, minerálů, otužování ani štamprle večer nás před nákazou Covidem neochrání, což je jistě pravda, ale

18.10.2020 v 20:30 | Karma: 21,89 | Přečteno: 640x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Placebo efekt

Placebo (lat. potěším) je neúčinná látka či postup léčení, který u pacienta vyvolá pozitivní léčebný efekt, přestože by žádný léčebný efekt neměl být pozorován. Léčebný efekt je po­važován pouze za důsledek autosugesce pacienta,

12.7.2020 v 18:56 | Karma: 14,84 | Přečteno: 583x | Diskuse| Věda

Rostislav Szeruda

Jen je nechte, ať se bojí!

Strach nás provází od počátku naší existence. Chrání nás, brání nám udělat věci, které by nás zahubily. Také nás ale ochromuje, brání nám se bránit, rozumně myslet, činí nás snadno ovladatelnými a pomalu, ale jistě, nás zabíjí.

10.5.2020 v 19:48 | Karma: 16,00 | Přečteno: 451x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Jak vytvořit (pandemickou) krizi – návod pro začátečníky

Mám z té korona krize divný pocit. Když mám divný pocit, napadají mě divné myšlenky. Když mám divné myšlenky, hledám informace. Když vidím data, mám pochybnosti. Jak je to s tou krizí doopravdy?

20.4.2020 v 17:31 | Karma: 29,11 | Přečteno: 864x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Až nastane doba pokoronavirová

Až nastane doba pokoronavirová měl bych pár otázek, které mi zřejmě nikdo nezodpoví, ale přesto bych je rád položil. Rád bych také, abychom se z této epidemie poučili pro to, co možná příjde příště.

12.4.2020 v 18:14 | Karma: 19,59 | Přečteno: 721x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Koronavirus jako zrcadlo společnosti

Koronavirus, který aktuálně sužuje naší společnost, jí zároveň nastavuje zrcadlo, některé věci zviditelňuje, jiné pokřivuje a některé problémy jako by zázračně zmizely.

28.3.2020 v 12:40 | Karma: 18,79 | Přečteno: 548x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1304x
Jsem člověk zajímající se o lidskou duši a její podstatu. Vyznávám svobodu myšlení a slova. Jsem autorem několika knih. Mé nejnovější knihy: Rytíři Slavelonu (2020) a aktuálně na Amazonu Schrödinger's cat and a new view of the world (2022).

Mé stránky: Kvantová duše, www.szeruda.cz

Seznam rubrik