Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bozi a bohové

Dávní lidé měli řadu bohů, kteří vládli různým živlům, měli jiné schopnosti a vlastnosti. Bohové měli charakterové vlastnosti podobné lidským – mohli cítit zlost, lásku i nenávist. Často také spolu soupeřili a bojovali.

Člověk promítal mu známé lidské vlastnosti a své představy o přírodě a živlech na své bohy. Prvotní bohové byli zcela zřejmě více produktem lidské mysli než reálnými bytostmi. Nezdá se, že by dávní lidé ve své víře vycházeli z nějaké přímé zkušenosti s nějakou vyšší duchovní skutečností, ale vytvářeli si bohy dle své fantasie.

Lidé měli své panovníky a krále. Lidská hierarchie se musela zákonitě přenést i mezi bohy. Jeden z bohů získal výhradní postavení – stal se nejvyšším bohem, jemuž byli ostatní bohové podřízeni. Ve starověku tuto roli sehrál indoevropský bůh Zeus (Jupiter), jehož známe především z řecké mytologie.

Postupem času získávala role hlavního boha na důležitosti, zatímco význam ostatních bohů klesl na úroveň andělů a démonů či pouze vlastností nejvyššího boha. Z hlediska sjednocení a ovládnutí různých zemí, začalo být politicky výhodné uctívat jednoho boha, který ostatní převyšuje a zahrnuje. Tak započal přechod od polyteismu k monoteismu.

V Babylónii byl nejvyšším bohem Marduk, ve starověkém Egyptě to byl bůh Slunce Re, jenž splynul s Amonem. Byl to bůh, který byl součástí světa a života, ale zároveň ho přesahoval. Existoval před stvořeným světem a byl na něm nezá­vislý. Bohové v panteonu byli pokládáni za jeho projevy, byli od něj odvozeni a tvořili jeho součást.

Roli Amona později převzal bůh Aten/Aton (ten, jenž „stvořil zemi“). Faraon Amenhotep IV se s jeho pomocí více než 1350 př. n. l. pokusil nastolit monoteismus a víru v jediného pravého boha – Atona. Bůh se stal poprvé v historii jedním a jeho jediným prostředníkem na zemi byl král. Ostatní bohové měli být vy­mazáni z historie a zapomenuti. Velký oslavný hymnus na Atona místy i do­slovně ovlivnil znění 104. žalmu Bible.

Myšlenka monoteismu pronikla i do oblasti Blízkého východu, kde si Izraelité vytvořili vlastní formu monoteismu. Bůh Hebre­jů se jmenoval Jahve. Vzešel z řad mytologických bohů, ale byl povznesen na kvalitativně vyšší úroveň. Na rozdíl od ostatních bohů nebyl přímo spojený s přírodními živly. Byl pánem všeho a byl nade vším. Jednalo se o transcen­dentního boha ovlá­da­jícího lidský svět a vesmír svými zákony. Byl zde již před počátkem času a stvořil svět z ničeho (ex nihilo). Princip jediného tvůrce umožnil představu vesmíru existujícího v harmo­nii.

Jahve představoval zcela nový typ boha, který se vyvoleným lidem zjevoval, poučoval je a říkal jim, co mají činit. Nebyl to však bůh milosrdný, mírumilovný a tolerantní. Žádal si lidské oběti, poslušnost a kruté zacházení s lidmi věřícími v jiné bohy. Byl to bůh pomsty. Podněcoval k násilí a nesnášenlivosti. Jahve je bohem ze Starého zákona, který se z boha stal Bohem. Jedná se tedy o stejného Boha, v něhož věří židé, křesťané a muslimové dodnes, což jim ale nebrání v jeho jménu mezi sebou válčit.

V 5 století př. n. l. vznikl budhismus – náboženství bez Boha. Zdá se to jako protimluv, ale budhismus nepožaduje víru v Boha. Na jeho místě stojí transcendentní kosmický zákon, jemuž vše podléhá. Budhismus je spíše cestou za pravdou o životě než náboženstvím. Nicméně i dle něj mohou existo­vat vyšší di­mense bytí, v nichž se nacházejí bytosti na vyšší úrovni, než je ta naše. Všechny úrovně jsou kvalitativně rovnocenné, jednotné a stejně reálné a mají jemnohmotný základ.

Narození Ježíše Nazaretského přineslo opět nový pohled na Boha. Bůh se změnil z tvrdého a nelítostného Otce v Bytost plnou lásky a milosrdenství. Vypadá to, že Bůh prošel do dnešní doby jakýmsi evolučním vývojem – od primitivního vládce přírodních sil zmítaného stejnými emocemi a chtíči jako lidé k transcendentní láskyplné, vznešené Bytosti stojící nad lidmi i vesmírem.

I ve jménu křesťanského boha se prováděla spousta zvěrstev – upalování kacířů, násilné převádění na víru, křížové výpravy, inkviziční soudy, hony na čarodějnice apod. Cesta k těmto zvěrstvům se otevřela v roce 325 nikajským koncilem, kdy bylo v tehdejší křesťanské církvi přijato tzv. ortodoxní učení a všechny alternativní víry a směry byly prohlášeny za herezi. Ortodoxní církev se spojila se světskou mocí – získala moc a bohatství.

Trvalo dlouhá staletí, než si osvícenské myšlení vydobylo místo v myslích lidí. Zrodily se ideje racionalismu, humanismu, občanské svobody a rovnosti. Nastal bouřlivý rozvoj poznání a vědy. Vědecké poznání ale Boha ani jiné bohy nenalezlo – vytlačilo je za hranice pozna­tel­ného světa – do oblasti čisté víry. To je však problém, protože to umožňuje představitelům různých náboženství neochvějně kázat svoji „pravdu“ bez předkládání důkazů a manipulací ovládat své věrné věřící i získávat nové.

Švýcarský psycholog Carl Gustav Jung přišel s myšlenkou, že lidé kromě svého vědomí, podvědomí mají ve své psýché ukryté i kolektivní nevědomí (sdílené skupinami lidí i všemi lidmi), kde existují tzv. archetypy – opakující se vzorce vytvořené v myslích lidí a existující nezávisle na konkrétních jedincích i jejich životech. Všichni bohové dávnověku jsou tak vlastně archetypy vytvořené v myslích lidí a zpětně na ně působící.

Ateisté věří, že bohové jsou jen produktem lidské mysli. Mají asi ve velké míře pravdu, ale skutečnost může být horší – nejenže si člověk stvořil své bohy, stvořil si je k tomu, aby ho ovládali. Existuje-li kolektivní nevědomí, tito bohové nezanikají se smrti jedince, přežívají stále – pouze se mění a transformují v nové bohy. Stále si žádají své oběti i čerstvou krev. Jejich existence je totiž podmíněna emocemi, které v lidech vyvolávají. Zmizí-li bohové, objeví se noví, a pokud ne objeví se „božští“ vůdcové. Je-li opuštěno staré náboženství, objeví se nové nebo na jeho místo nastoupí ideologie.  

Kdysi dávno, gnostikové tvrdili, že v nebeské oblasti kromě Boha existuje celá řada nižších božských bytostí (tzv. eonů). Život na Zemi tak není dílem přímo nejvyššího Boha, ale těchto nižších nepříliš vědomých a někdy i zlých bytostí. Bůh ze Starého zákona byl pro ně nižším bohem Stvořitelem, jehož součástí je i zlo. Pravý Bůh je zcela dobrý a transcendentní. Ježíš byl vyslán na Zemi, aby dal lidem gnosi – poznání, které by jim umožnilo navrátit se k Boží jednotě.

Pokud existuje pravý Bůh, není součástí hry lidských božstev. Cesta k němu nespočívá ve slepé víře ale v poznání světa. Je fyzikální podstatou světa, jak ho vnímají východní nábo­ženství a mystikové. Lidé, kteří prožili zážitek blízké smrti, o něm podávají svědectví, jako o Bytosti, kterou nezajímá, v co člověk věří, ale jaký opravdu je. Pravý Bůh není tak slabý, aby ho věřící museli chránit před nevěřícími. Je podstatou všeho, a proto je věčný.

Jak nám ukazuje historie, náboženství a ideologie stvořené lidmi a falešnými proroky jsou mimořádně nebezpečné. Zda existuje pravý Bůh či princip – vyšší kosmický zákon, který dává naší existenci smysl, dosud nevíme, jen se to může na základě řady indicií domnívat. Víra by měla být proto založená na poznání těchto indicií.

Proč to vše říkám? Posloucháme-li projevy řady evropských politiků v čele s německou kancléř­kou, musíme si klást otázku, zda to, co říkají, mohou opravdu myslet vážně. Bohužel, mohou – mohou, pokud jsou vedeni bohy. A co chtějí bohové?

Autor: Rostislav Szeruda | neděle 3.1.2016 10:22 | karma článku: 13,53 | přečteno: 1002x
  • Další články autora

Rostislav Szeruda

Jak nám ukrajinská krize zavařila doma

Válka na Ukrajině nám přinesla ekonomickou krizi – obrovskou inflaci, nedostatek plynu, velké zdražení paliv a energie, migraci. Kdoví, co nás ještě čeká? A za všechno může Putin. Opravdu za všechno?

11.9.2022 v 17:44 | Karma: 45,25 | Přečteno: 6482x | Diskuse| Politika

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala 2

Stejně tak jako jsem proti dráždění a provokování divokých zvířat a považuji za velmi ne­ro­zumné zahrávat si s těmi velkými, silnými a v případě ohrožení agresivními, byl jsem vždy také proti tomu zahrávat si s ruským medvědem,

25.8.2022 v 17:29 | Karma: 29,73 | Přečteno: 1018x | Diskuse| Politika

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala

Co nám válka na Ukrajině ukázala? Za prvé, že přísloví, že není radno dráždit hada holou nohou a také medvěda, potažmo ruského, zadní částí těla, stále platí. Jinak hrozí, že o něco, co je nám blízké a bylo samozřejmé, přijdeme.

16.8.2022 v 17:26 | Karma: 38,80 | Přečteno: 1558x | Diskuse| Politika

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem 4

V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.

28.1.2022 v 17:42 | Karma: 18,32 | Přečteno: 370x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem 3

V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.

16.1.2022 v 17:52 | Karma: 14,16 | Přečteno: 235x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Kouzlo vánočních pohádek

Máte někdy chuť podívat se na nějaký film poprvé? Zní to divně? Možná ano, ale já to tak mám – hlavně o vánocích. Rád bych se na některé filmy – hlavně pohádky, které jsem už viděl mnohokrát, podíval, jako by to bylo poprvé.

24.12.2021 v 21:14 | Karma: 13,15 | Přečteno: 342x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem 2

Zdálo se mi, že jsem na nějakém shromáždění. Vypadalo to jako nějaká modlitebna. Lidé poslouchali kazatele, který k nim hovořil. Nebyl to ale živý člověk. Vlastně sledovali velkou obrazovku, která k nim promlouvala lidským hlasem

28.11.2021 v 17:49 | Karma: 19,59 | Přečteno: 402x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem

Četl jsem si večer knihu od pana Napoleona Hilla s názvem Jak přelstít ďábla. Byl jsem unavený a tak jsem brzo usnul. Děj knihy se mi zvolna přelil do snu.

3.10.2021 v 18:43 | Karma: 13,52 | Přečteno: 553x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Navrhuji nechat vládu kanonizovat, aneb hledá se advocatus diaboli

Kanonizace či svatořečení je proces prohlášení nějakého člověka za svatého. Má několik fázi. Člověk je označen nejprve za Služebníka Božího, pak za Ctihodného, Blahosloveného a nakonec za svatého.

21.2.2021 v 17:16 | Karma: 13,82 | Přečteno: 219x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Navzdory všem…

Zdálo se, že končí nouzový stav. Měl sloužit po krátké období, ale vláda se ho pokusila a pokouší zavést „na věčné časy“. Výsledek? Žalostný. Přesto si vláda pozvala na pomoc hejtmany a společně znevážili parlament i právní stát.

14.2.2021 v 18:15 | Karma: 21,93 | Přečteno: 421x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

O vánoční nudě

To mě to unavilo. Štědrovečerní Pohádka o vánoční hvězdě. Navnadila, potěšila oko. Skvělý nápad, ale přešel do slaboduchého klišé. Samospasitelná nezištná láska. Nic víc.

24.12.2020 v 22:05 | Karma: 42,11 | Přečteno: 11985x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Hra na dozorce a vězně

Myslím, že je nejvyšší čas si v době této Covidové krize připomenout děsivý Stanfordský experiment, protože možná jeho masivnější a ještě děsivější verze se nám odehrává právě před očima.

20.12.2020 v 17:17 | Karma: 40,50 | Přečteno: 2975x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Potřebujeme zbraně?

Tento týden to byl rok, co ve Fakultní nemocnici Ostrava řádil šílený střelec. Máme šanci se ubránit šílenému střelci či útočníkovi s nožem? Jak se zachovat? Bránit se nebo utíkat? Pomůže nám, když budeme mít zbraň?

13.12.2020 v 17:20 | Karma: 30,08 | Přečteno: 1328x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Jsme s Covidem nebo proti němu?

Snad je po bitvě. Je na čase být generálem. Alespoň na chvíli. Experti nám totiž slibují další bitvy – další kola pandemie. Kdo vyhrál a kdo je poražený?

17.11.2020 v 18:37 | Karma: 24,20 | Přečteno: 523x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

S Prymulou nebo bez

Když se na jaře k nám dostala Covidová krize, zaznělo vyjádření, že česnek, konzu­mace vitaminů, minerálů, otužování ani štamprle večer nás před nákazou Covidem neochrání, což je jistě pravda, ale

18.10.2020 v 20:30 | Karma: 21,89 | Přečteno: 640x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Placebo efekt

Placebo (lat. potěším) je neúčinná látka či postup léčení, který u pacienta vyvolá pozitivní léčebný efekt, přestože by žádný léčebný efekt neměl být pozorován. Léčebný efekt je po­važován pouze za důsledek autosugesce pacienta,

12.7.2020 v 18:56 | Karma: 14,84 | Přečteno: 583x | Diskuse| Věda

Rostislav Szeruda

Jen je nechte, ať se bojí!

Strach nás provází od počátku naší existence. Chrání nás, brání nám udělat věci, které by nás zahubily. Také nás ale ochromuje, brání nám se bránit, rozumně myslet, činí nás snadno ovladatelnými a pomalu, ale jistě, nás zabíjí.

10.5.2020 v 19:48 | Karma: 16,00 | Přečteno: 451x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Jak vytvořit (pandemickou) krizi – návod pro začátečníky

Mám z té korona krize divný pocit. Když mám divný pocit, napadají mě divné myšlenky. Když mám divné myšlenky, hledám informace. Když vidím data, mám pochybnosti. Jak je to s tou krizí doopravdy?

20.4.2020 v 17:31 | Karma: 29,11 | Přečteno: 864x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Až nastane doba pokoronavirová

Až nastane doba pokoronavirová měl bych pár otázek, které mi zřejmě nikdo nezodpoví, ale přesto bych je rád položil. Rád bych také, abychom se z této epidemie poučili pro to, co možná příjde příště.

12.4.2020 v 18:14 | Karma: 19,59 | Přečteno: 721x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Koronavirus jako zrcadlo společnosti

Koronavirus, který aktuálně sužuje naší společnost, jí zároveň nastavuje zrcadlo, některé věci zviditelňuje, jiné pokřivuje a některé problémy jako by zázračně zmizely.

28.3.2020 v 12:40 | Karma: 18,79 | Přečteno: 548x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1304x
Jsem člověk zajímající se o lidskou duši a její podstatu. Vyznávám svobodu myšlení a slova. Jsem autorem několika knih. Mé nejnovější knihy: Rytíři Slavelonu (2020) a aktuálně na Amazonu Schrödinger's cat and a new view of the world (2022).

Mé stránky: Kvantová duše, www.szeruda.cz

Seznam rubrik