Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Jak nám ukrajinská krize zavařila doma

11. 09. 2022 17:44:11
Válka na Ukrajině nám přinesla ekonomickou krizi – obrovskou inflaci, nedostatek plynu, velké zdražení paliv a energie, migraci. Kdoví, co nás ještě čeká? A za všechno může Putin. Opravdu za všechno?

Představme si mohutnou řeku. Lodě po ní vesele plují sem a tam. Přijde ale období sucha, hladina v řece poklesne a lodě, hlavně ty s větším ponorem, najednou nemohou plout. Přitom koryto řeky by mělo být dost hluboké, aby stále ještě mohly plout. Najednou zjišťujeme, že tam dole je pod hladinou velký balvan, železný trám, staré auto, vrak lodi nebo jiné harampádí. Dokud bylo v řece dost vody, nikomu to nevadilo.

Proud plynu z Ruska je přiškrcen a může být zastaven úplně. Hladina vody v pomyslné řece klesá a najednou je vidět veškerý nepořádek na jejím dně mnohem víc než kdy jindy. Velké lodě podniků začínají mít problém plout a za chvíli již neproplují ani malé loďky občanů. Může za to Putin? Ano, může. Nemůže ale za naše harampádí na dně řeky. To harampádí se jmenuje Green deal, emisní povolenky, eko business apod.

Pokud by někdo čekal, že tváří tvář ohrožení z Ruska, se probudí zdravý rozum, čekal by marně. EU se nechce vzdát Green dealu, emisních povolenek ani eko businessu. Je jím jedno, že čím méně budou kouřit komíny v Evropě, tím násobně více budou kouřit komíny v Indii, Číně, Rusku a dalších částech světa. Někteří se už možná těší na to, až nebude ropa a plyn, zdroj všeho zla, a že konečně vznikne dokonalá ekologická, progresivní multikulturní společnost.

Kandidátka na Nobelovu cenu zelená Greta by chtěla, aby dřevo už nebylo považováno za obnovitelný zdroj. Lidé, kvůli drahým cenám plynu a elektřiny, přecházejí na topení dřevem, kradou ho z lesů, a proto by se jim topení dřevem mělo zakázat. Lidé by neměli topit dřevem také z důvodu, protože je to prý zdraví škodlivé. Tak mám pocit, že od zimy „jako v Rusku“, která zdraví také moc neprospívá, by nás mohlo zachránit jen globální oteplování, tři svetry nebo knížecí rady od lidí, kteří nikdy šetřit nemuseli, lidem, kteří jsou nuceni šetřit celý život.

Zelená energie je v EU dotována miliardami Eur. Je to obrovský business, jak podojit státy i občany. V Německu se zpátečníci rozhodli nezavřít jaderné elektrárny podle plánu. Asi si spočítali, že i kdyby odebrali z Česka všechnu energii, jejich průmysl by se mohl zastavit. Zelená energie by mělo být něco, co přináší zisk a prosperitu bez ničení přírodních zdrojů, ale je to spíše něco, co umožňuje transfer peněz od občanů k vyvoleným a ještě se po lidech chce, aby tomu tleskali. Teď ten transfer stojí občany víc, než je jim milé.

Najednou se ukazuje, že cena elektrické energie je víc než závislá na ceně plynu. Člověk by řekl, že je fajn, že v Česku jsme schopni vyrábět dostatek elektrické energie za rozumnou cenu, pokud bychom tu energii neposílali na evropskou burzu a nekupovali si ji velmi draze zpět. Je jasné, že tento systém někomu mimořádně vyhovuje. Potichu ho někdo vytvořil a teď se, občane, div. Nikdo za nic nemůže a změnit to prý už nelze. Občane, můžeš být rád, když ti stát něco jako hlavní akcionář ze svých zisků přispěje, aby ses pod tíhou účtů nezhroutil. Za to zaplatíš jen větší závislostí na systému.

Když se novináři zeptají politiků, jak tu krizi budou řešit, odpovědí je, že pojedou hledat společné evropské řešení. Když představitel státu něco takového řekne, znamená to, že nemíní dělat nic, není to politik suverénního státu, neslouží zájmům svých občanů ale někoho jiného. Už chápu, proč mi babička říkala, že Češi jsou lokajský národ a nikoliv husitský, jak jsem jako kluk chtěl věřit.

Není mi jasné, jak ubráníme Ukrajinu tím, že místo toho, abychom odebírali od Ruska hodně plynu a ropy za nízkou cenu, ho odebíráme málo za velkou cenu. Mám z toho pocit, že Rusko takhle dostává více za méně a jako bonus bude zhroucení evropské ekonomiky. Když jsme se měli připojit k plynovodu z Polska, tak politikové ANO zřejmě Rusko jako ohrožení ještě nebrali. To by ta řeka plynu jen tak nevyschla a mohli bychom v klidu budovat světlé evrop­ské zítřky. Ještě, že nám z Ruska posílají štěpný materiál do našich jaderných elektráren, ale třeba nějakého uvědomělého politika napadne, že bychom ho měli odmítnout.

Občané už dopadů energetické krize začínají mít dost. Vyšli proto minulý víkend do ulic Prahy. Pokud vím, byl to slušný a disciplinovaný protest asi sedmdesáti tisíc lidí. To není málo. Jak to hodnotila vláda, vládní politikové a média? Podle nich vyjadřují proruské názory, jsou to Putinovi zaprodanci, pátá kolona, kverulanti, dezoláti a frustráti, kteří jsou v principu proti čemukoliv. Jsou to zástupci opozičních a antisystémových sil, kolaborantská lůza, fašistická spodina, vystrašení chudáčci z Václaváku atd. Najděte si to v médiích, pokud mi nevěříte.

Je zvláštní, že lidé při tomto protestu nemávali ruskými vlajkami, aby dali jasně najevo, na čí straně jsou, ale českými vlajkami. Možná by se ale tato demonstrace líbila vládním poli­trukům, kdyby lidé mávali vlajkami Ukrajiny nebo EU. Tak by bylo zcela jasné, že nejsou proruští. Já osobně bych řekl, že nejvíc prospívají Rusku ti, kdo oslabují ekonomiku této země, její obranyschopnost a neváhají rozeštvávat a urážet vlastní občany.

Příznačné pro současnou dobu je, že uvědomělá ARD přestala vysílat Vinnetua. Zatímco pro neorudé je román od Karla Maye rasistický a mohl by zranit něčí city, pro lidi mého věku byl symbolem přátelství, vzájemného porozumění a hledání cest, jak mohou bledé a rudé tváře žít spolu v míru. Old Shatterhand by se určitě se svým rudým bratrem Vinnetuem pokusil vyčistit koryto řeky, vykopal nové přívody vody, ochránil osadníky a na­konec se dohodnul s rudými bratry na ukončení nesmyslných bojů, zakopání válečné sekyry a obnovení přítoku vody z jejich území. To je ale škaredá pohádka, že?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Rostislav Szeruda | neděle 11.9.2022 17:44 | karma článku: 45.25 | přečteno: 6466x

Další články blogera

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala 2

Stejně tak jako jsem proti dráždění a provokování divokých zvířat a považuji za velmi ne­ro­zumné zahrávat si s těmi velkými, silnými a v případě ohrožení agresivními, byl jsem vždy také proti tomu zahrávat si s ruským medvědem,

25.8.2022 v 17:29 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 1015 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala

Co nám válka na Ukrajině ukázala? Za prvé, že přísloví, že není radno dráždit hada holou nohou a také medvěda, potažmo ruského, zadní částí těla, stále platí. Jinak hrozí, že o něco, co je nám blízké a bylo samozřejmé, přijdeme.

16.8.2022 v 17:26 | Karma článku: 38.80 | Přečteno: 1553 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem 4

V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.

28.1.2022 v 17:42 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 362 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Drony v Moskvě, ukrajinský terorismus? Spíš ruská provokace

Tak prý drony trefily v ruském hlavním městě dvě obytné budovy. Celé je to však nějaké divné, jaký by z toho Ukrajinci měli užitek? Nebo je ruská protivzdušná obrana opravdu tak katastrofálně děravá.

30.5.2023 v 11:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Útočili Ukrajinci v Moskvě?

I přes vzrůstající aktivitu ukrajinských ozbrojených sil v oblasti hranic s Ruskou federací je útok na hlavní město nepřítele vysoce nepravděpodobný.

30.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 20.78 | Přečteno: 825 | Diskuse

Jan Bartoň

Dobře jsme investovali, Rusové umírají

Jak probíhá ukrajinská propaganda ve válce proti Rusku naznačuje sestřih videa s americkým senátorem. I naše média už informují o tom, že video je „sestříhané“.

30.5.2023 v 8:30 | Karma článku: 20.56 | Přečteno: 351 | Diskuse

Karel Trčálek

Politické lži hlasatele Mladé Fronty Fčil

Kdo z nás někdy nelhal? A kdo z nás není notorický lhářem? A kdo z nás není notorickým lhářem, aby zároveň nebyl přesvědčený, že je tím nejčestnějším člověkem? Kdo nelže, ten jako by nebyl. Nepodvolený

29.5.2023 v 17:04 | Karma článku: 24.89 | Přečteno: 539 | Diskuse

Václav Fischer

Tak už zase hrozí rušení rodných čísel

Pamtuji se na tuto úsměvnou newerending story ještě v dobách před rokem 1989, kdy kralovaly velké sálové počítače a každý resort měl své počítače a počítačová střediska.

29.5.2023 v 13:45 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 546 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1300

Jsem člověk zajímající se o lidskou duši a její podstatu. Vyznávám svobodu myšlení a slova. Jsem autorem několika knih. Mé nejnovější knihy: Rytíři Slavelonu (2020) a aktuálně na Amazonu Schrödinger's cat and a new view of the world (2022).

Mé stránky: Kvantová dušewww.szeruda.cz

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...