Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. února 2024 Dorota

Kouzlo vánočních pohádek

24. 12. 2021 21:14:41
Máte někdy chuť podívat se na nějaký film poprvé? Zní to divně? Možná ano, ale já to tak mám – hlavně o vánocích. Rád bych se na některé filmy – hlavně pohádky, které jsem už viděl mnohokrát, podíval, jako by to bylo poprvé.

Bylo by fajn, kdyby si člověk mohl vymazat z hlavy, třeba jen dočasně, určité vzpo­mínky a to nejen ty špatné, ale i ty dobré. Hlavně ty dobré, aby člověk mohl to dobré prožít znova, prožít to kouzlo, kdy jsme něco viděli či prožili poprvé a zanechalo to v nás nesmaza­telný dojem. Ano, o to slovo jde: nesmazatelný.

Představte si, že byste se mohli podívat na některé pohádky, jako jsou Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Princ Bajaja, Šíleně smutná princezna, Byl jednou jeden král, S čerty nejsou žerty a mnoho dalších, podívat, jako byste je nikdy neviděli. Líbily by se vám? Měly by stejné kouzlo? Nebo byste k dokonalému prožitku potřebovali ještě oči či alespoň duši dítěte?

Bez toho, abych znal ty staré dobré filmové pohádky, líbily by se mi ty nové? Líbily by se mi ty moderní? Nadchly by mě moderní norské Tři žaloudky pro Popelku, že bych už nechtěl vidět skoro padesát let staré české Tři oříšky pro Popelku nebo bych už raději nikdy nechtěl vidět žádné pohádky?

Pohádka je něco, co nás spojuje s našimi předky. Obsahuje pravzory, které nosíme v sobě. Přejeme si, aby pravá láska zvítězila. Nejraději máme lásku, z níž se nový život narodí. Chceme, aby zvítězila pravda nad lží, hrdina, aby porazil draka a zachránil krásnou princeznu. Máme rádi nejen krásné princezny, ale hlavně ty, které nejsou pyšné. Vtip a důvtip hloupého Honzy nám je blízký. Český čert je půvabná bytost, a pokud zloduch skončí v pekle, proč mu tam pořádně nezatopit. Chytrá horákyně i divoká Káča jsou stejně okouzlující v českých pohádkách jako princezny.

V komentáři k výše zmíněné norské pohádce bylo napsáno „relevantní pro novou gene­raci“. Tedy už žádná vazba na to, co nás spojuje s našimi předky. Budování nového člověka. Vytváření nových generací, které by měly zapomenout na to, o co usilovali jejich rodiče, pra­rodiče a vzdálení předci. Naši předci určitě nebyli dokonalí, stejně jako my nejsme. Historie nás odsoudí za naše chyby, ale také si bude pamatovat, co jsme vytvořili. Vytvářet ale novou lepší – uvědomělou generaci nepřineslo nikdy nic lepšího než krev a slzy.

Vánoce jsou svátky, které ctí historii, tradice, rodiny se při nich setkávají. Skrývají v sobě pohanské svátky slunovratu a to lepší z křesťanství. Myslím, že právě proto mohou být některým lídrům nové doby trnem v oku. Začíná to pomalu. Pro začátek stačí zrušit slovo vánoce a nahradit ho jiným, které nebude vadit lidem, kteří tu nemají kořeny. Vánoce by se optimálně mohly jmenovat třeba komerční svátky a budou se oslavovat zásadně ve velkých obchodních centrech. No, nebylo by to fajn? Svým způsobem už dáváme přednost komerci před kouzlem.

Ani dnes jsem se neopomněl podívat na novou štědrovečerní pohádku. Přestože většinou jsem spíše kritik nových filmových pohádek, tentokrát mě pohádka Jak si nevzít princeznu potěšila i pobavila zároveň. Viděl jsem ji poprvé a užil jsem si, jako poprvé, její kouzlo. Rád se ale na ni podívám kdykoliv znovu. A o tom dobré a povedené pohádky jsou. Rádi se k nim vracíme opakovaně, i když jsme je už viděli mnohokrát.

Přestože bych se rád podíval na některé pohádky jako poprvé, paměť si kvůli tomu raději vymazat nenechám. Chyběl by mi ten dětský pohled, kouzlo okamžiku svázané s lidmi, kteří se na ty pohádky kdysi a třeba i dnes dívali se mnou. Proto se člověk musí spokojit s tím, že i když nějakou pohádku už viděl mnohokrát, může pozorovat radost dětí i dospělých, co ještě mají duši, kteří ji vidí poprvé. A tak kouzlo ožívá zas a znova, zas a znova...

Autor: Rostislav Szeruda | pátek 24.12.2021 21:14 | karma článku: 12.86 | přečteno: 342x

Další články blogera

Rostislav Szeruda

Jak nám ukrajinská krize zavařila doma

Válka na Ukrajině nám přinesla ekonomickou krizi – obrovskou inflaci, nedostatek plynu, velké zdražení paliv a energie, migraci. Kdoví, co nás ještě čeká? A za všechno může Putin. Opravdu za všechno?

11.9.2022 v 17:44 | Karma článku: 45.25 | Přečteno: 6481 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala 2

Stejně tak jako jsem proti dráždění a provokování divokých zvířat a považuji za velmi ne­ro­zumné zahrávat si s těmi velkými, silnými a v případě ohrožení agresivními, byl jsem vždy také proti tomu zahrávat si s ruským medvědem,

25.8.2022 v 17:29 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 1018 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala

Co nám válka na Ukrajině ukázala? Za prvé, že přísloví, že není radno dráždit hada holou nohou a také medvěda, potažmo ruského, zadní částí těla, stále platí. Jinak hrozí, že o něco, co je nám blízké a bylo samozřejmé, přijdeme.

16.8.2022 v 17:26 | Karma článku: 38.80 | Přečteno: 1557 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem 4

V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.

28.1.2022 v 17:42 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 370 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Chalupský

Podobnost nikoliv však náhodná.

Je 22. únor. Venku jak na jaře a ne uprostřed kalendářní zimy. Co se dá dělat. Milovníci zimních sportů si radovánek neužívají, silničáři si lebedí a řidiči jsou taky spokojení. Procházím městským parkem a...

26.2.2024 v 7:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Michael Laitman

Duchovno není jen pro izolované skupiny. Je pro celé lidstvo.

Omar Chajjám, muž, který se hluboce ponořil do hledání smyslu života, dospěl k závěru, že vše, čeho si kdysi vážil a pro co žil, je zbytečné. Jeho poznání se odráží v celém jeho díle a poukazuje na marnost jeho snah.

26.2.2024 v 4:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Jan Lněnička

Panu prezidentovi se splnilo Mozartovské přání – má tři hlavy!

Ve filmu Amadeus si ve scéně u parukáře si Mozart vybírá paruku a říká: „Všechny jsou tak krásné. Proč nemám tři hlavy?“ Druhou hlavou Petra Pavla je Vojtěch Šeliga, tou první je Eva Hromádková.

25.2.2024 v 19:27 | Karma článku: 24.51 | Přečteno: 382 | Diskuse

Pavel Liprt

"Cash only" aneb "Keine Kartenzahlung möglich"

V dnešní době je již používání platební karty běžnou záležitostí v mnoha zemích světa, (včetně) kromě Německa.

25.2.2024 v 17:35 | Karma článku: 17.47 | Přečteno: 734 | Diskuse

Karel Trčálek

My jsme ti demokraté. A tedy i ti nositelé správných názorů a významů

Členové vládní pětikoalice národu opakovaně vysvětlili, že jsou jedinými představiteli demokracie u nás. Jako takoví jsou tedy jediní nadáni správnými názory. A z toho logicky vyplývá, že tedy budou i arbitry názorů ostatních

25.2.2024 v 17:25 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 420 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1304

Jsem člověk zajímající se o lidskou duši a její podstatu. Vyznávám svobodu myšlení a slova. Jsem autorem několika knih. Mé nejnovější knihy: Rytíři Slavelonu (2020) a aktuálně na Amazonu Schrödinger's cat and a new view of the world (2022).

Mé stránky: Kvantová dušewww.szeruda.cz

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...