Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Hra na dozorce a vězně

20. 12. 2020 17:17:11
Myslím, že je nejvyšší čas si v době této Covidové krize připomenout děsivý Stanfordský experiment, protože možná jeho masivnější a ještě děsivější verze se nám odehrává právě před očima.

V roce 1971 americký psycholog Philip Zimbard zrealizoval velmi kontro­ver­zní experi­ment. Spočíval v uzavření jistého počtu dobrovolníků v rolích vězňů a dozorců do uměle vytvořeného vězení v areálu Stanfordovy univerzity a sledování jejich chování.

Vězni byli na počátku experimentu zatčeni policií, ve vězení oblečeni do levných halen bez spodního prádla a kolem kotníků měli upevněný řetěz. Vězni byli podrobeni šikaně, trestům a ponižování ze strany dozorců a u řady z nich se začaly projevovat známky těžkého mentálního a emočního stresu. Vězni zorganizovali vzpouru proti nelidským podmín­kám. Dozorci z vlastní iniciativy zlikvidovali vzpouru použitím hasicích přístrojů.

Během pokusu vykázala třetina dozorců extrémní projevy sadismu a krutosti, ponižovala vězně, fyzicky je trestala, odpírala jim hygienické potřeby a vězni museli spát na holé zemi. Byli svlékáni do naha a sexuálně ponižováni. Vězni projevovali extrémní projevy stresu, ale většina z nich nechtěla ukončit pokus předčasně a akceptovala svou roli.

Vězni, kteří na protest zahájili hladovku, byli spoluvězni vnímáni jako jedinci vyvolá­va­jící problémy a postavili se proti nim. Teprve na popud své přítelkyně, která se nemohla dívat na zvěrstva probíhající ve falešné věznici, ukončil šestý den Zimbardo pokus. Všech ostatních padesát pozorovatelů včetně Zimbarda samotného neudělalo nic.

Zimbardo svým experimentem ukázal, že jednotlivec může snadno odhodit některé osob­nostní charakteristiky, pokud je vystaven situaci, v níž je mu přidělena určitá role, v tomto případě role autority. Jedinec se nebude chovat dle svého přesvědčení a svědomí, ale naopak dle role, která mu byla přidělena. V čem je paralela s dnešní dobou?

Určitá skupina lidí se v naší zemi i v mnoha dalších zemích po celém světě dostala díky Covidové krizi do postavení dozorců a zbytek občanů do pozice vězňů v tomto uměle vytvo­řeném vězení, do něhož jsme byli, v důsledku koronavirové epidemie a dost možná i úmyslně, uvrženi. Dozorci se vžili do svých rolí a budou stále brutálněji vyžadovat dodržo­vání i velmi nesmyslných opatření. Tito lidé pohrdají občany jako dozorci vězni v tomto ne­chvalně zná­mém experimentu a udělají (ve jménu vyššího dobra) všechno, aby udrželi jejich poslušnost.

Vězni se vžili do svých rolí a ty, co protestují, proti postupu dozorců považují za své ne­přá­tele. Stockholmský syndrom vytváří závislost oběti na pachateli, vězňů na dozorcích. Ti, co se je snaží zachránit, se jeví jako nepřátelé. Protestujících je ale stále víc.

Jak jsou pro dozorce největším problémem vězni, tak jsou pro vládu a její experty lidé. Na začátku krize vláda a občané táhli za jeden provaz. Teď táhnou taky, ale každý za jiný konec. Vláda a její experti ztratili důvěru, protože kromě represí, nedokážou nic pozitivního nabídnout. Natolik se vžili do hry, že už jim nejde ani tolik o zdraví občanů, ale jsou při­praveni potlačit rebelií lidí proti svému „záchrannému“ systému za cenu vysokých pokut, potlačením ústavou garantovaných svobod a vytvoře­ním de facto policejního státu.

Vláda chce potlačit epidemii pomocí očkování (nepovinně povinného), i když většina lidí s tímto postupem nesouhlasí. Prý stačí udělat kampaň a lidé si dají říct. Nevěřím tomu. Proč neudělali kampaň na začátku? Měli žádat po lidech, aby se chovali zodpovědně, aby kromě dodržování hygienických pravidel, brali vitamíny, minerály, jedli med, česnek a další přírodní produkty podporující imunitu.

Proč se pandemie nevyužilo pro propagaci zdravého životního stylu – cvičení, otužování a pobytu na čerstvém vzduchu? Proč nebylo lidem doporučeno používat některé dostupné bezpečné léky, které zřejmě mají na Covidovou infekci pozitivní vliv, jako je oby­čejný aspirin, isuprinosin, mela­tonin, ústní voda, či třeba alkoho­liky oblíbený anta­bus. Možná by to bylo lepší i méně rizikové, než nutit lidi a hlavně děti nesmyslným způsobem používat proti virům neověřené roušky.

Proč vláda restriktivně nezasáhla proti médiím šířícím spíše než užitečné informace strach a paniku? Copak všechny studie o tom, jak strach, stres a frustrace významně zvyšují ná­chyl­nost k nemocem od virových a bakteriálních nachlazení až po srdeční nemoci a rakovinu, byly zapomenuty? Nebo je to schválně? Bez obětí by lidé na tuto hru nepřistoupili?

Restrikce a lockdown měly sloužit jen k tomu, aby vláda získala čas na nezbytné posílení zdravot­nictví, přesunutí všech sociálních případů, které blokují kapacitu, mimo nemocnice. To se nestalo. Důchodci a nejvíce ohrožené skupiny měli dostat nejen pět roušek a jeden respirátor, ale balíčky roušek a respirátorů na dlouhou dobu ne z Číny, ale z kva­­litních u nás vyrobených materiálů a nanovláken. Měli zdarma dostat vitamíny, minerály a jiné přípravky na posílení imunity. To se nestalo.

Lidé už restrikcím nevěří. Represivní opatření již nezabírají. Mají spíše opačný efekt. Čím více represe, tím menší je ochota lidí chránit se před virem. Čeho je moc, toho je příliš. Vždy, když tlak poleví, lidé vyrazí do hospod, obchodů, sportovat, bavit se. Budou se snažit dohnat to, co jim bylo upíráno. To není jejich chyba. To je chyba těch, co si myslí, že je mohou řídit a udělat z nich poslušné loutky a stroje.

Blatného PES má logickou strukturu, ale nemá žádnou emoční inteligenci. Nepřihlíží k náladě ani frustraci ve společnosti, nezajímaví ho vedlejší ani budoucí škody. Proto nemůže dlouhodobě a zřejmě ani krátkodobě efektivně fungovat. Je nastaven stylem od teď navždy. Člověk čeká od expertů kreativní myšlenky, ale přichází jen nesmyslný kelímkový chaos. To jsou ti lidé tak špatně placeni, že produkují nedomyšlené nesmysly?

Důsledkem koronakrize je nárůst závislosti občanů na státu, likvidace dosud nezávislých. Stát se zadluží a bude závislý na svých věřitelích. Čím méně toho lidé budou moci udělat pro své zdraví, tím více budou závislí na zdravotnickém systému a farmaceutickém průmyslu. Budeme-li čekat rok na vakcínu při každém novém viru corona typu či jeho mutaci, mohou se z nás stát věční čekatelé omezováni dočasně trvalými restrikcemi.

Myslím, že už čím dál míň jde o zdravotní epidemii. Čím dál více jde o hru na poslušnost. Neposlušní jsou nazývány konspirátory, dezinformátory a nezodpovědnými, kteří jen zhoršují situaci ostatních spoluvězňů, kteří by se proto na ně měli zlobit. Epidemie Covid-19 není již ani tak lékařským problé­mem ale spíše se stává největším a nejodpornějším sociálním experi­men­tem všech dob. Bohužel, nikdo z vnějšku tento experiment neukončí.

https://psychologie.cz/stanfordsky-experiment/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Stanfordský_vězeňský_experiment

https://cs.wikipedia.org/wiki/Stockholmský_syndrom

https://www.maminka.cz/clanek/stockholmsky-syndrom-vznik

Autor: Rostislav Szeruda | neděle 20.12.2020 17:17 | karma článku: 40.48 | přečteno: 2975x

Další články blogera

Rostislav Szeruda

Jak nám ukrajinská krize zavařila doma

Válka na Ukrajině nám přinesla ekonomickou krizi – obrovskou inflaci, nedostatek plynu, velké zdražení paliv a energie, migraci. Kdoví, co nás ještě čeká? A za všechno může Putin. Opravdu za všechno?

11.9.2022 v 17:44 | Karma článku: 45.25 | Přečteno: 6478 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala 2

Stejně tak jako jsem proti dráždění a provokování divokých zvířat a považuji za velmi ne­ro­zumné zahrávat si s těmi velkými, silnými a v případě ohrožení agresivními, byl jsem vždy také proti tomu zahrávat si s ruským medvědem,

25.8.2022 v 17:29 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 1018 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala

Co nám válka na Ukrajině ukázala? Za prvé, že přísloví, že není radno dráždit hada holou nohou a také medvěda, potažmo ruského, zadní částí těla, stále platí. Jinak hrozí, že o něco, co je nám blízké a bylo samozřejmé, přijdeme.

16.8.2022 v 17:26 | Karma článku: 38.80 | Přečteno: 1556 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem 4

V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.

28.1.2022 v 17:42 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 369 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michal Grešlik

Ženy v ukrajinských ozbrojených silách "důkazem" zoufalé situace?

Válka sama o sobě je zoufalá situace. Tak se podíváme na ten "důkaz" v podobě žen v Ukrajinských ozbrojených silách

8.12.2023 v 23:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Nadežda Serafínová

Skupina 8884

V utorok 5. januára Slovenskom otriasol zverejnený email, v ktorom sa niekto vyhráža odpálením výbušnín v troch slovenských školách. Dotyčný sa vysmieva polícii a požaduje 100-tisíc eur v kryptomenách, inak začne zabíjať.

8.12.2023 v 21:04 | Karma článku: 3.71 | Přečteno: 139 | Diskuse

Jan Lněnička

Slovo roku – Signál!

Nevím, jaké bude to oficiální slovo roku, ale pro mě je jím „signál“. Dříve bych si jej ani nevšiml, nyní, kdykoliv jej slyším, stěny zvukovodu se rozechvějí, kladívko narazí na kovadlinku a třmínek, znervózním.

8.12.2023 v 18:06 | Karma článku: 19.21 | Přečteno: 220 | Diskuse

Michal Grešlik

Herman Lehmann, česká stopa mezi indiány?

Je pátek, proč se nepobavit? Jelikož jako děti jsme se hráli na indiány, stručná reakce na "prémiový" článek o "českém" indiánovi.

8.12.2023 v 15:34 | Karma článku: 9.62 | Přečteno: 124 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Má smysl volit

Chodit k volbám a hodit hlas do urny smysl má. Doporučuji to. Uleví se vašemu svědomí a budete mít dobrý pocit, že se na špíně vládnutí nijak nepodílíte. Víc ale od toho nečekejte.

8.12.2023 v 13:30 | Karma článku: 13.93 | Přečteno: 153 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1303

Jsem člověk zajímající se o lidskou duši a její podstatu. Vyznávám svobodu myšlení a slova. Jsem autorem několika knih. Mé nejnovější knihy: Rytíři Slavelonu (2020) a aktuálně na Amazonu Schrödinger's cat and a new view of the world (2022).

Mé stránky: Kvantová dušewww.szeruda.cz

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...