Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. února 2024 Dorota

S Prymulou nebo bez

18. 10. 2020 20:30:42
Když se na jaře k nám dostala Covidová krize, zaznělo vyjádření, že česnek, konzu­mace vitaminů, minerálů, otužování ani štamprle večer nás před nákazou Covidem neochrání, což je jistě pravda, ale

vyznělo to tak, že nemá smysl snažit se posílit si imu­nitu. Opak je ale prav­dou. Časem se nakazí velká část z nás. U většiny těch, co vědomě posilují svou imunitu, prav­dě­­po­dob­ně bude průběh nákazy lehčí nebo bezpříznakový. A o to přece jde.

Vláda vsadila na roušky, které nedokázala dodat, ale vynucovala jejich nošení, desinfekci, mytí rukou, spole­čenský odstup a uzavření všeho, co se uzavřít dalo. V prvním kole tato politika slavila úspěch hlavně proto, že měla podporu vět­šiny občanů. Lidé šili doma po veče­rech roušky a odpovědně je nosili.

Je podzim a situace se opakuje. Podle kritiků nezodpovědná vláda uvolnila opatření a ne­zodpovědní Češi se vydali na dovolenou do Chorvatska či jinam, začali se zase družit, bavit, nakupovat, pořádat svatby či chodit po památkách (dokonce zdarma otevřených). Tak se stalo, že přišla druhá ještě horší vlna a plánují se prý i další.

Umírá asi 50 lidí denně nakažených Covidem. Ani po půl roce ovšem nevíme, kolik lidí umírá na Covid-19 a kolik s ním. Statisticky jich umírá stále stejně. Podle jednoho doktora je to prý fašismus se na to ptát. Nej­spíš mu není úplně jasný význam toho slova. Podle mne má už k fašizmu blíž, když někdo pro­hlásí, že se práva lidí budou omezována podle toho, zda se někdo nechá nebo nenechá oč­ko­vat vakcínou proti Covidu (až bude) nebo, že se budou sledovat pohyby lidí skrze jejich mobily či platby kartou.

To, že je situace vážná, ukazuje hlavně vytíženost nemocnic. Pokud se očekává, že se Covidem dříve či později nakazí 20 – 30 % obyvatel, znamená to, že když v České re­publice umře denně cca 300 lidí, tak při plné promořenosti jich 60 až 100 umře s Covidem. To ale nic neříká o tom, kolik jich umírá na Covid-19. Těch, beze sporu, ale začíná být opravdu hodně. Tolik, že jejich počet ohrožuje kapacitu a funkčnost nemocnic a přetěžuje jejich personál odvádějící prozatím velmi úctyhodný výkon.

Lidé s vážným průběhem nemoci Covid-19 se dusí, trpí nedostatkem kyslíku – topí se zaživa. To je hrozné. Ono ovšem ani umírání na obyčejnou chřipku, které zažije u nás 1500 lidí ročně, nebude zrovna příjemné, nemluvě o jiných nemocech. Ano, Covid je horší než běžná chřipka a otázkou je, zda je horší než ta z roku 1968 (nakazilo se u nás 2 milióny lidí) nebo 1995, která si vyžá­dala více než 6000 obětí, a přesto jsme již na ně zapomněli.

Jako snad každý občan, kladu si otázku na kolik jsou aktuální opatření vlády oprávněna, a zda budou účinná či spíše kontraproduktivní.

Na jaře nošení roušek určitě pomohlo k omezení přenosu Covidu. Vir tu ještě nebyl tak rozšířen a tak měl ztížené podmínky pro přenos. Lidé nošení roušek ještě brali vážně, šili si je, pravi­del­ně si je měnili, prali, žehlili. Dnes je to jen nepříjemná vynucovaná povinnost. Lidé už si je tolik nemění (jsou drahé), ani je tolik neperou a nežehlí. Mají je pouze formálně, aby splnili nějaké vládní nařízení, které je jim proti mysli.

V létě jsme se promořili. Vir se mohl zase poměrně jednoduše šířit mezi lidmi, ale nic dramatického se nedělo. Mám nepříjemný pocit, že i když roušky možná brání přenosu, nyní už fungují zcela jinak. Uměle snižují hladinu kyslíku v těle a snižují imunitu. Otázkou je, zda právě nedostatek kyslíku v plicích, nevytváří optimální podmínky pro namnožení viru a neposunuje původně lehký průběh k nemoci až k vážným život ohrožujícím stavům. Však, co vám dají v nemoc­ni­cích jako první? Kyslík.

Lidé prošli těžkou (a možná i účelovou) mediální masáží o nebezpečnosti nového viru ještě v době, kdy příliš pacientů ve vážném stavu nebylo. Experti slibovali desetitisíce mrtvých. Ekonomika byla umrtvena a spousta lidí se dostala do existenčních potíží. Staří lidé v domovech byli vystaveni stresu z odloučení. Spousta lidí byla traumatizována, prohloubily se deprese a celko­vě těžce zesílil stres ve společnosti. To jsou přece optimální podmínky pro oslabení imunity celé spo­lečnosti a šíření viru. Nebo si myslíte, že to, jak se lidé cítí, nemá vliv na jejich zdraví?

Společnost se rozdělila. Skupiny lidí se kvůli rozdílným názorům na Covid začaly vzá­jem­ně nenávi­dět. Nemocní byli ostrakizováni. Hledali se viníci. Zda za nemoc mohou ti, co se vrátili z dovolené v Itálii nebo ti, co odjeli na dovolenou do Chorvatska, ti, co nosí roušky pod nosem, ti, co nedodržují 2 metry rozestupy nebo ti, co se šli někam pobavit.

Do vedení ministerstva zdravotnictví se dostal člověk, který se k občanům chová se zjev­nou neúctou, jsou pro něj něco jako vojáci, kteří mají slepě poslouchat jeho příkazy a nestěžovat si. Navíc je to člověk, který je zřejmě ve střetu zájmů a neměl by tu funkci z principu zastávat. Nebylo by tedy nic divného, kdyby tento člověk vyvolal tak silnou vlnu odporu, že by lidé proti němu i celé vládě začali bez roušek i rozestupů demonstrovat, jak se to děje už v jiných zemích a ode dnes i u nás. Válka vlády s občany situaci určitě nezlepší.

Nedávno pan Prymula nechal zavřít první stupně základních škol, čímž nejen vyvolal značnou ne­vůli rodičů, ale rovnou poslal možná již nakažené děti do náručí jejich dědečků a babiček, protože rodiče kupodivu musí chodit do práce, pokud je Covid a vládní politika ještě o ni nepřipravila. Pokud se mají senioři nakazit, tak teď mají příležitost. Kupodivu tento krok taky omezil již tak nedostatkový personál v nemocnicích. Je to schválně?

Situace je vážná a je těžko radit, co by se mělo a co nemělo dělat. Člověk věří, že proto tu máme experty. Ovšem i experti si musí zasloužit důvěru národa. Pokud některé kroky vlády budou připomínat hašení ohně benzínem, situace se k lepšímu hned tak nezmění.

Místo toho, aby se k občanům od vlády v prvé řadě dostávaly přesné a jasné informace o postupu a závažnosti nemoci a lidé mohli vidět logiku v krocích vlády a podpořit je, způsobují některé restrikce pravý opak. Lidé moc nevěří, že vsedě je to bezpečnější než ve stoje. Počet vtipů (a celkem dobrých), které lidé vytvořili na skoro generála Prymulu, by mu mohl závidět lecjaký diktátor. Pokud taky někdo zakáže bez řádného zdůvodnění zpívat, tak si koleduje akorát o výsměch a ztrátu posledních zbytků důvěry, protože přece slovy barda, dokud se zpívá, ještě se neumřelo...

http://dfens-cz.com/hongkongska-chripka-v-ceskoslovensku/

https://www.mix24.cz/pred-25-lety-zachvatila-cesko-smrtici-chripkova-epidemie-vyzadala-si-tisice-zivotu/

Autor: Rostislav Szeruda | neděle 18.10.2020 20:30 | karma článku: 21.89 | přečteno: 640x

Další články blogera

Rostislav Szeruda

Jak nám ukrajinská krize zavařila doma

Válka na Ukrajině nám přinesla ekonomickou krizi – obrovskou inflaci, nedostatek plynu, velké zdražení paliv a energie, migraci. Kdoví, co nás ještě čeká? A za všechno může Putin. Opravdu za všechno?

11.9.2022 v 17:44 | Karma článku: 45.25 | Přečteno: 6481 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala 2

Stejně tak jako jsem proti dráždění a provokování divokých zvířat a považuji za velmi ne­ro­zumné zahrávat si s těmi velkými, silnými a v případě ohrožení agresivními, byl jsem vždy také proti tomu zahrávat si s ruským medvědem,

25.8.2022 v 17:29 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 1018 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala

Co nám válka na Ukrajině ukázala? Za prvé, že přísloví, že není radno dráždit hada holou nohou a také medvěda, potažmo ruského, zadní částí těla, stále platí. Jinak hrozí, že o něco, co je nám blízké a bylo samozřejmé, přijdeme.

16.8.2022 v 17:26 | Karma článku: 38.80 | Přečteno: 1557 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem 4

V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.

28.1.2022 v 17:42 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 370 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Chalupský

Podobnost nikoliv však náhodná.

Je 22. únor. Venku jak na jaře a ne uprostřed kalendářní zimy. Co se dá dělat. Milovníci zimních sportů si radovánek neužívají, silničáři si lebedí a řidiči jsou taky spokojení. Procházím městským parkem a...

26.2.2024 v 7:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Michael Laitman

Duchovno není jen pro izolované skupiny. Je pro celé lidstvo.

Omar Chajjám, muž, který se hluboce ponořil do hledání smyslu života, dospěl k závěru, že vše, čeho si kdysi vážil a pro co žil, je zbytečné. Jeho poznání se odráží v celém jeho díle a poukazuje na marnost jeho snah.

26.2.2024 v 4:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Jan Lněnička

Panu prezidentovi se splnilo Mozartovské přání – má tři hlavy!

Ve filmu Amadeus si ve scéně u parukáře si Mozart vybírá paruku a říká: „Všechny jsou tak krásné. Proč nemám tři hlavy?“ Druhou hlavou Petra Pavla je Vojtěch Šeliga, tou první je Eva Hromádková.

25.2.2024 v 19:27 | Karma článku: 23.42 | Přečteno: 344 | Diskuse

Pavel Liprt

"Cash only" aneb "Keine Kartenzahlung möglich"

V dnešní době je již používání platební karty běžnou záležitostí v mnoha zemích světa, (včetně) kromě Německa.

25.2.2024 v 17:35 | Karma článku: 17.23 | Přečteno: 698 | Diskuse

Karel Trčálek

My jsme ti demokraté. A tedy i ti nositelé správných názorů a významů

Členové vládní pětikoalice národu opakovaně vysvětlili, že jsou jedinými představiteli demokracie u nás. Jako takoví jsou tedy jediní nadáni správnými názory. A z toho logicky vyplývá, že tedy budou i arbitry názorů ostatních

25.2.2024 v 17:25 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 398 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1304

Jsem člověk zajímající se o lidskou duši a její podstatu. Vyznávám svobodu myšlení a slova. Jsem autorem několika knih. Mé nejnovější knihy: Rytíři Slavelonu (2020) a aktuálně na Amazonu Schrödinger's cat and a new view of the world (2022).

Mé stránky: Kvantová dušewww.szeruda.cz

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...