Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Turecká invaze

13. 10. 2019 19:02:43
„To jsou Kurdové,“ řekl nám pohrdavě náš turecký průvodce na výletě do Istanbulu asi před třiceti lety, když jsme se vzpamatovali ze šoku. Ne každý den se člověku stane, aby potkal na rušné ulici medvěda – běžícího medvěda.

Chodci uskakovali z cesty běžícímu statnému medvědovi, který byl i na čtyřech skoro stejně velký jako stojící člověk. Všiml jsem si, že má náhubek, ale i tak bych rozhodně nechtěl, aby takový kolos o mne třeba jen lehce zavadil. Za medvědem běželi nějací muži průchodem, který se za ním v pouličním davu vytvořil. To měli být ti Kurdové. Za nimi běželi policisté se samopaly. Jak to dopadlo nevím. Jak se dav na ulici otevřel, tak se i zavřel, a tak jsme se nedověděli, zda je policisté dostihli a zatkli. Průvodce nám jen řekl, že medvěd pro turisty tancuje a baví je, zatímco je kurdští kapsáři okrádají.

Kurdové jsou národ bez vlastního státu. Asi 30 miliónů jich žije na území Turecka, Sýrie, Iránu a Iráku. V roce 1978 Kurdistánská strana pracujících (PKK) zahájila ozbrojený boj za nezávislost proti Turecku, který byl ve velké míře financován obchodem s drogami. Není tedy divu, že je Turkové nemají moc rádi. Nejsem schopen posoudit, jak je to s akceschopností PKK v dnešní době, jak velké riziko pro Turecko představuje, ani jakou má mezi Kurdy pod­poru – zda je ve srovnání podpora terorismu Kurdů menší, stejná nebo větší, než třeba u mus­limských migrantů do Evropy.

Kurdové si získali obdiv světového společenství svým statečným bojem proti Islámskému státu (IS). Přitom bylo jasné, snad všem kromě Kurdů, že budou USA, Evropou i dalšími státy konfliktu nakonec zrazeni, když přijde na přetřes otázka jejich vlastního státu. To se nakonec stalo a USA svým stažením umožnilo Turecku zaútočit na Kurdy obydlené oblasti Sýrie. Zas tak hodnotní spojenci to pro ně zřejmě nebyli.

Kurdové nemají proti Turkům vojensky žádnou šanci. Turecko disponuje 350.000 vojáky, 1.700 tanky a 300 letadly proti 40.000 kurdských vojáků vyzbrojených převážně jen lehčími zbraněmi. Pro srovnání při přátelské invazi Sovětského svazu a našich spojenců do Česko­slovenska bylo nasazeno možná až 500.000 mužů, 6.300 tanků a 800 letadel proti ale 235.000 mužů, mini­málně 2.500 tankům a 250 letadlům.

To, že Kurdové nemají vojensky proti Turkům žádnou šanci, v podstatě znamená, že dřív nebo později přejdou do guerillové války, která se může táhnout po mnoho let, PPK a další teroristické organizace na straně Kurdů budou posíleny novými rekruty, nebudou si vybírat jen vojenské a policejní jednotky pro své útoky, ale určitě přijdou na to, že v Turecku i jinde po světě je dost soft cílů, jako jsou turistické destinace, na které se dá snadno útočit a vzbudí to velkou pozornost ve všech médiích.

Ve srovnání s takřka nenásilnou anexí Krymu Ruskem je násilná intervence Turecka v Sýrii od­souzena USA a EU jen tak, aby se neřeklo. Turecko je přece náš spojenec a friendly fire nebolí. Můžeme přece doufat, že díky intervenci Turecka v Sýrii budou mít Turkové možnost vytvořit v Sýrii bezpečný koridor pro vybudování táborů pro syrské utečence. Nebudeme se pak muset bát vlny syrských běženců z Turecka do Evropy.

Obávám se, že to nebude tak jednoduché. Ono těch syrských běženců tureckou invazí spíše dost přibude než, že bych jich ubylo. Prezident Erdoğan se nevzdá možnosti zved­nout stavidla a vypustit uprchlíky do Evropy, když mu EU nepůjde dost na ruku. Možná jen potřebuje zvednout hladinu vody dřív, než ji vypustí.

Zbrojařské firmy si už určitě mnou ruce. Co kdyby se do konfliktu podařilo vtáhnout Asadovu Sýrii, Rusko, Irán a další země? To by přece bylo skvělé odbytiště zbraní. Když bude nejhůř, možná i my budeme muset vyrazit našemu spojenci v NATO na pomoc v rámci ochrany svobody a demokracie.

USA a EU zvolily politiku appeasementu. Otázkou je, zda jim vydrží, když dojde na etnické čistky kurdského obyvatelstva. Co můžeme udělat my? Jsme jen malí hráči na hřišti. Můžeme útok Turecka na Kurdy tak leda odsoudit. Co víc? Když se situace dost rychle neuklidní, bylo by dobré doporučit cestovkám omezit cesty do Turecka. Kdyby tak učinilo více Zemí, asi by to Turecko zabolelo víc, než jen plané hrozby. Navíc, bychom mohli, v nejhorším případě, ochránit zdraví i život pár našich spoluobčanů.

https://www.reflex.cz/clanek/komentare/97883/turecko-se-chysta-provest-etnickou-cistku-a-pokrytecka-evropska-unie-mu-v-tom-branit-nechce-a-ani-nebude.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/turecky-golias-proti-kurdskemu-davidovi-40299652?dop-ab-variant=17&seq-no=3&source=hp

https://finmag.penize.cz/kaleidoskop/410190-co-vlastne-turecku-na-kurdech-v-syrii-tak-vadi?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

https://www.frekvence1.cz/clanky/zpravy/trump-kurdove-nepomohli-usa-v-normandii-bojuji-o-svoje-uzemi.shtml

Autor: Rostislav Szeruda | neděle 13.10.2019 19:02 | karma článku: 29.80 | přečteno: 1224x

Další články blogera

Rostislav Szeruda

Věř a víra tvá Zemi uzdraví

Máme zde nové náboženství – klimazelené. Ještě nenašlo Boha, ale už má své svaté, a brzy zřejmě i své mučedníky. Nehlásá naději ale neodvratnou zkázu, pokud nepřij­meme jeho svatá dogmata za své a nebudeme se dle nich chovat.

19.11.2019 v 17:10 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 276 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Medicína, věda a homeopatie

Homeopatie je alternativní léčebná metoda, která používá tak malé dávky léčebných látek, že v jejich léčebných preparátech prakticky žádné účinné látky nejsou. Pro širokou vědeckou obec je tak tato metoda léčení nepřijatelná.

3.7.2019 v 16:46 | Karma článku: 17.14 | Přečteno: 620 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Jako mravenci a včely

Víc hlav, víc rozumu, říká jedno rčení. Dva lidé vyřeší problém snadněji než jeden. Tlupa přežije spíše než osamělý lovec. Společenství hmyzu jeví inteligentnější vzorce chování než jedinci, co je tvoří.

3.6.2019 v 17:01 | Karma článku: 12.29 | Přečteno: 357 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Miroslav Vlasák

Dvě tváře dnešních Otázek Václava Moravce

Po delší době jsem se zase přece jen odhodlal přežít Otázky Václava Moravce. Přiznám se, že mne drobet překvapily.

8.12.2019 v 19:51 | Karma článku: 13.55 | Přečteno: 1038 | Diskuse

Jiří Štipský

Občan Babiš zvítězí, ale těm našim politickým neumětelům to pořád nedochází

Vítězstvím je samozřejmě myšlen úspěch Adreje Babiše v kauze Čapí hnízdo i v kauze evropských auditů a střetu zájmů, kterážto dvě témata v tomto týdnu nejvíce zaměstnávala naši politickou scénu.

8.12.2019 v 14:46 | Karma článku: 38.36 | Přečteno: 1289 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Ocitne se náš stát v evropské databázi hříšníků?

Evropská komise, ač důsledně chrání osobní údaje fyzických i právnických osob, zajistila pro veřejnost databázi těch, kteří se proti evropským předpisům provinili a byli od veřejných peněz odstaveni.

8.12.2019 v 13:44 | Karma článku: 14.11 | Přečteno: 1024 | Diskuse

Slavomír Mácha

Poděkování Babišovi, Zemanovi ....

Za něco lze Babišovi a spol. přece jen poděkovat Bude to trochu delší text než obvykle. Děkuji Andreji Babišovi, Miloši Zemanovi, Tomiu Okamurovi, Vojtěchu Filipovi a dalším

8.12.2019 v 12:56 | Karma článku: 13.91 | Přečteno: 314 | Diskuse

Jan Dvořák

Na Mikuláše se potvrdilo, že Česko rejdištěm agentů je

Čelný vysmívač našim tajným službám prezident Zeman, jenž nevěří informacím o rejdech agentů ze zemí, jejichž špičky pokládá za své přátele, by takový přístup měl však korigovat - zcela v souladu se svým vzorcem o změnách názorů.

8.12.2019 v 10:10 | Karma článku: 22.53 | Přečteno: 501 | Diskuse
Počet článků 78 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1063

Jsem člověk zajímající se o lidskou duši a její podstatu. Vyznávám svobodu myšlení a slova. Jsem autorem několika knih. Má nejnovější kniha: Nový pohled na lidskou duši a vědomí. 

 

Mé stránky: Kvantová dušewww.szeruda.cz

 

Volím Trikolóru!

Najdete na iDNES.cz