Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karty i mandáty jsou rozdány, co bude dál?

22. 10. 2017 13:24:36
Tak jsme si odvolili, rozdali jsme politikům karty. Dál to bude na nich, jak se dokáží či spíše nedokáží domluvit. Vůle občana ustoupila do pozadí. Teď si zas chvíli budou hrát velcí hoši (a děvčata).

Musím se přiznat, že ještě ráno před těmito volbami jsem nebyl rozhodnut koho volit. Mám volit menší zlo, jako obvykle? Sympatizuji s dvěma či třemi menšími stranami, ale zcela správně jsem tušil, že ani jedna z nich se přes všechny proklamace jejich lídrů do par­lamentu nedostane. Přesto jsem jednu z nich nakonec volil, i s rizikem, že můj hlas propadne a dám ho z větší části stranám, o které vůbec v parlamentu nestojím.

Můj hlas „propadl“, ale nevidím to jako tragédii. Bylo to mé rozhodnutí a čekal jsem to. Nezlobím se na většinové strany ani jejich voliče. Zlobím se spíše na strany, s nimiž sympa­tizuji a mám podobné názory. Je zcela zřejmé, že to nestačí. Je zhola k ničemu mít hromadu malých stran s podobnými názory, když se nedokáží domluvit a sloučit. Spíše naopak se stále štěpí na menší a menší strany. Někdy mám pocit, že je jich tolik právě proto, aby nemohly uspět. Přidejme jednu navíc a ta sebere hlasy těm, které by mohly uspět.

Malá strana, která chce uspět, může mít skvělou protestní rétoriku, ale když nemá reali­stický program (i kdyby realismus měla v názvu), jasnou vizi a představu, jak chce svou misi naplnit, nemá šanci. Zdravé názory nestačí. Důležité je mít zcela jasný ekonomický program, protože nejen láska prochází žaludkem. Lidé potřebují mít práci, jíst, bydlet a potřebují, aby jim zbylo i na dovolenou. Proto politikové dobře vědí, že slibem „s námi bude líp“ své voliče nezarmoutí a vždy jim i řada z nich uvěří. Vše ostatní je jen bonus.

Jak poznat úspěšnou stranu je velmi snadné. Uvědomil jsem si to před volbami, když jsem viděl předvolební reklamu jednoho člověka, který mi v minulosti pěkně pustil žilou, poškodil mě a oklamal. Úspěšnou stranu poznáte podle toho, jak hodně krys se snaží dostat na její palubu. Na tento fenomén už koneckonců dojela ODS, ČSSD a jiné strany.

Vítězná strana voleb ANO utrpěla Pyrrhovo vítězství. Teoreticky by měla snadno vytvo­řit koalici, ale prakticky to bude skoro nemožné. Politikové jiných stran nebudou chtít respektovat vůli voličů, kteří je svou volbou těžce zklamali. Chtějí hada bez hlavy a ANO bez Babiše. No, nevím, nakolik je to možné. Ještě jedno takové vítězství a ANO nebude existovat. Když opoziční strany dostanou Golema ANO na kolena, zřejmě taky nebudou mít, co oslavovat. Pyrrhovo vítezství může být nakažlivé. Dovolím si ještě predikovat, že strana ANO přinese velké překvapení svým voli­čům. Nebude to ale to, co od své volby očekávali.

Jako vždy nestranná ČT poskytla TOP09 a STAN mnohem více prostoru, než by jim dle jejich velikosti a preferencí příslušelo. Tak jim pravděpodobně pomohla překročit 5 % hranici pro vstup do parlamentu. Pro STAN úspěch, pro TOP09 záchrana před úplnou kata­strofou. Co by dali za takovou podporu třeba Svobodní a Realisté?

Nezbývá než pogratulovat ostatním vítězům: panu Tomio Okamurovi, Václavu Klausovi ml. či Ivanu Bartošovi a svým způsobem i poraženým Miroslavu Kalouskovi, Bohuslavu Sobotkovi, Lubomíru Zaorálkovi či také Petrovi Fialovi, protože i prohrát je často umění.

Prý některé strany byly ve volbách úspěšné proto, že byly populistické. Těmito slovy nás krmili politikové, politologové i média. Pravda je ale taková, že před volbami je populistické vlastně vše. Krmení občanů sliby, jak se budou mít po volbách dobře, je populismus obvyklý a politiky napříč stranami vlastně tolerovaný. Různé strany jen nabízejí občanům jiné dobro. Populismus ve smyslu, že politikové budou plnit vůli občanů, je ale něco, co politikové ne­mají moci rádi. K čemu by pak byli oni a elity?

Přesto říkám: Vox populi, vox Dei!

Autor: Rostislav Szeruda | neděle 22.10.2017 13:24 | karma článku: 11.21 | přečteno: 420x


Další články blogera

Rostislav Szeruda

President non grata

Pan prezident Miloš Zeman vyhrál demokratické volby. Dobojováno jest – přesto zbraně zřejmě hned tak ještě neutichnou. Miloš Zeman se nezmění a jeho oponenti také ne. Čeká nás další hodně perné i peprné prezidentské období.

28.1.2018 v 17:23 | Karma článku: 31.35 | Přečteno: 899 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Má existence vesmíru význam?

Má existence člověka jako vědomé bytosti ve vesmíru nějaký význam? Jsou dvě možnosti – nemá absolutně žádný význam anebo má absolutní význam. Záleží na tom, zda vesmír bez přítomnosti vědomé inteligence může existovat.

21.1.2018 v 17:46 | Karma článku: 18.49 | Přečteno: 622 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Volme prezidenta, volme dobře!

Jakého prezidenta chceme, jakého si zasloužíme a jakého si nakonec zvolíme? Záleží nám na tom? Přijmeme vítěze a zapomeneme na poražené? Budeme své volby litovat? To jsou otázky, na něž se již brzy dozvíme odpověď.

7.1.2018 v 17:49 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 484 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Zakažme dětem pohádky!

Podle „odborníků“ prý pohádky nejsou pro děti vhodné, protože jsou plné předsudků a archaických stereotypů. Mají v nich být skryty škodlivé ideologie, rasová jednotvárnost a, bože představ si, i nenávist k ženám.

28.11.2017 v 18:33 | Karma článku: 36.64 | Přečteno: 1294 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel Kamas

Strašení Babišem. Proč to nefunguje?

Stal se z toho již český folklór. Snad každá politická strana má velkou část programu postavenu na jediném člověku - aktuálně premiérovi ČR. Buď s ním chtějí vládnout nebo se proti němu vymezují. Výsledek? Stabilních 35% voličů...

18.2.2018 v 0:25 | Karma článku: 10.82 | Přečteno: 265 | Diskuse

Monika Pilloni

Itálie: učí Korán a arabštinu tím, že bije klackem 3leté až 10leté děti

Itálie, Pordenone. Korán, arabština a bití dětí: vyšetřována 33letá, neautorizovaná učitelka původem z Bangladéše. Vyšetřována za zločin týrání dětí a neautorizovaný výkon povolání.

17.2.2018 v 21:30 | Karma článku: 31.80 | Přečteno: 1107 | Diskuse

Alena Stratilová

Praha a zbytek, nebo zbytek a Praha, lépe řečeno proč i sami sebe dělíme

Před volbami a i nyní, je to stálé téma. Ozývající se hlasy o rozdělané společnosti. Kdo, dělí společnost a proč se necháme dělit "pražáci to zase rozhodnou" bylo slyšet častokrát v den voleb.

17.2.2018 v 16:00 | Karma článku: 8.13 | Přečteno: 422 | Diskuse

Ivo Hnilica

Sestavování vlády - chytré "lišky" vítězí ?

Chceme jednat o vládě. Větší pokrytectví jaké předvádějí volebně “nízko příjmové” strany, člověk hned tak nevidí! Hnutí ANO 2011, by se dále nemělo zdržovat při sestavování vlády a přijmout podporu od výše jmenovaných stran a začí

17.2.2018 v 14:13 | Karma článku: 30.89 | Přečteno: 743 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Bezpečnost ve světě i doma

Změna bipolárního světa, který byl charakterizován bojem dvou protikladů, tedy sovětského komunizmu a amerického kapitalizmu na druhé straně skončil v roce 1990. A zahájila se doba oligopolní organizace světa. Dnes máme ve světě

17.2.2018 v 12:01 | Karma článku: 8.39 | Přečteno: 248 | Diskuse
Počet článků 59 Celková karma 21.37 Průměrná čtenost 1075

Jsem člověk zajímající se o lidskou duši a její podstatu. Vyznávám svobodu myšlení a slova. Jsem autorem několika knih. Aktuálně mi vychází kniha: Nový pohled na lidskou duši a vědomí.  www.szeruda.cz

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.