Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

O nemoci a zdraví

19. 08. 2017 17:27:44
Zdraví lidské a zdraví společnosti toho mají spolu hodně společného. Jak se točí byznys kolem nemocného jedince tak o to větší byznys se točí kolem nemocné společnosti. Zdraví se nechce – co na tom, že lidé umírají!

Lidské zdraví není zajímavé. Když ho máte, obvykle si ho nevážíte. Teprve, když one­moc­níte, poznáte jeho cenu. Ve staré Číně rodinný lékař pečoval o rodinu a staral se, aby neonemocněla. Když přesto někdo z rodiny onemocněl a on nedokázal obnovit v jeho těle harmonii, byl to špatný lékař.

V západní společnosti zdravý člověk není pro lékaře zajímavý. Zajímavým se stane, až onemocní. V té chvíli se však stane zajímavým nejen pro lékaře ale i pro farmaceutické firmy a všechny organizace, jimž může přinést zisk. Cílem ale není pacienta vyléčit a vrátit ho do života, ale co nejvíc na něm vydělat. Nejlépe z něj udělat celoživotního zákazníka farmaceutického průmyslu.

Medicína léčí symptomy, potlačuje bolesti, zmírňuje akutní stavy, ale také vytváří nové zdroje problémů. Léky mají vedlejší účinky. Rychle potlačí bolest a to, co pacientovi akutně vadí, ale nevyléčí ho. Učiní ho na nich závislým. Pacient brzo pozná, jak hrozné by to bylo léky vysadit – to by už ani nemohl „normálně“ fungovat a žít. Tak raději si přibere nové léky, aby potlačil negativní účinky těch starých.

Pacienti se chtějí léčit, ale ne všichni se chtějí uzdravit. Lékaři také chtějí své pacienty léčit, ale ne všichni mají zájem je uzdravit. Farmaceutické firmy mají eminentní zájem lidi léčit, ale již není tak v jejich zájmu je uzdravit. Přece se nepřipraví o zákazníky. Spíše potřebují lidi nalákat na své nové a skvělé produkty, které odstraní lidem jejich pro­blémy bez toho, aby se na tom nějak museli podílet. Zdraví se nechce – zdraví je špatné pro byznys, a o ten jde přece především.

„Pane dok­tore, něco se mnou udělejte! Dejte mi silnější léky!“ žádá pacient. Zdraví mu má zajistit někdo jiný, nějaká kouzelná pilulka či léčebná metoda. Kupodivu pacienti s tímto vyhraněným přístupem, že zdraví jim má poskytnout někdo jiný, nejlépe rychle a bez námahy, aby se oni museli na záchraně sebe a svého zdraví podílet, nejčastěji také na své nemoci umírají.

Podobně je tomu s celou společností. Zdravá společnost sice nejlíp prosperuje, ale řadě skupin lidí neposkytuje možnost přijít k penězům tak rychle a snadno, jak by si představovali. Za to nemoc to je příležitost! Nemocná společnost nemá dostatek síly se bránit, dá se snadno vysávat a poskytuje řadě parazitů příležitost k obživě. Co na tom, že nemocný organismus může zemřít? Však platí heslo: Po nás potopa!, nebo ne?

Společnost je tedy třeba nakazit. Uvolnit její kotvy a poslat ji ven z bezpečného přístavu na rozbouřené moře, a když to nepůjde jinak, zajistit, aby bouře přišla do přístavu a zničila vše, co není dobře ukotvené. To vše ve jménu vyšších ideálů a zisku.

Společnost kotví tradice, historie, stereotypy, sounáležitost, morálka. To vše je třeba rozbít – tradice zbořit, historii překroutit – lidé styďte se za své předky! Muž má být mužem a žena ženou? No, to je přežitek – nejsou ženy a muži, dámy a pá­nové, ale jen to! Nejsme již Češi, Slováci, Poláci, Slované, jsme Evropané (druhé či třetí kategorie?)! Co bylo dřív bílé, by mělo mít neutrálnější odstín hnědé či černé. Pokud jste normální, styďte se! Dnes je in, být jiní! Pak může být hrdí a jít do průvodu!

Západní svět plný nové hrdosti na svou dokonalost ve víře, že dokáže odolat všem nemo­cem světa, se je rozhodl léčit tak, že se sám nakazí. Chřipka? Wir schaffen das! Rakovina? Sem s ní! Wir schaffen das! Chudoba? Proč ne? Wir schaffen das! Migrace? Ta nás jen posílí! Wir schaffen das! Islám? Tolik lásky najednou? Wir schaffen das!

Nemoc se rozlezla, rakovina metastázovala, chudoby je víc, migrace obsadila hlavní města, Islám se stává převažujícím náboženstvím, byznys běží na plné obrátky, jen to zdraví se nějak nedostavuje. Kdo by ho taky chtěl?

O teroristických útocích už neslyšíme či nečteme jednou za měsíc, jednou za týden, ale několikrát za den – Barcelona, Cambrils, Wuppertal, Finsko. Koho to ještě zajímá? Máme přece doktory, kteří tu nemoc umějí léčit – politiky, policisty, tajné služby... Tak ať léčí tuto nemoc tak, jak se léčí jiné nemoci. Budeme odstraňovat symptomy, zmírňovat bolest (po­zůstalých), necháme se upoutat na lůžko a monitorovat. Budeme léčit následky, ale podhoubí, z něhož terorismus vyrůstá, necháme na pokoji. Nebudeme přece někomu kazit byznys. Lidé se musí naučit žít s rakovinou – je to jen daň za "svobodnou" společnost. Že to občas bolí, na to si občané zvyknou – mají přece svoje politiky, aby je uchlácholili.

Směřujeme na západ. Musíme tedy přijmout vše, co nám nabízí – včetně nemocí. Není prý od nás statečné ani solidární, když chceme léčit nemoc ještě dříve, než jsme se smrtelně nakazili. Ale nebojme se. Občané stejně budou ve volbách volit podle toho, co jim politici slíbí. Raději volit sociální „jistoty“, než se bát jakési nemoci, která se u nás ještě ani nazakořenila. Takže příležitost ochutnat trpké ovoce stromu, jehož semínka naši politikové ve snaze zalíbit se těm západním, právě zasívají, určitě dosta­neme.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Rostislav Szeruda | sobota 19.8.2017 17:27 | karma článku: 18.62 | přečteno: 561x

Další články blogera

Rostislav Szeruda

Jak nám ukrajinská krize zavařila doma

Válka na Ukrajině nám přinesla ekonomickou krizi – obrovskou inflaci, nedostatek plynu, velké zdražení paliv a energie, migraci. Kdoví, co nás ještě čeká? A za všechno může Putin. Opravdu za všechno?

11.9.2022 v 17:44 | Karma článku: 45.25 | Přečteno: 6466 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala 2

Stejně tak jako jsem proti dráždění a provokování divokých zvířat a považuji za velmi ne­ro­zumné zahrávat si s těmi velkými, silnými a v případě ohrožení agresivními, byl jsem vždy také proti tomu zahrávat si s ruským medvědem,

25.8.2022 v 17:29 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 1015 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala

Co nám válka na Ukrajině ukázala? Za prvé, že přísloví, že není radno dráždit hada holou nohou a také medvěda, potažmo ruského, zadní částí těla, stále platí. Jinak hrozí, že o něco, co je nám blízké a bylo samozřejmé, přijdeme.

16.8.2022 v 17:26 | Karma článku: 38.80 | Přečteno: 1553 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem 4

V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.

28.1.2022 v 17:42 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 362 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Drony v Moskvě, ukrajinský terorismus? Spíš ruská provokace

Tak prý drony trefily v ruském hlavním městě dvě obytné budovy. Celé je to však nějaké divné, jaký by z toho Ukrajinci měli užitek? Nebo je ruská protivzdušná obrana opravdu tak katastrofálně děravá.

30.5.2023 v 11:21 | Karma článku: 9.09 | Přečteno: 80 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Útočili Ukrajinci v Moskvě?

I přes vzrůstající aktivitu ukrajinských ozbrojených sil v oblasti hranic s Ruskou federací je útok na hlavní město nepřítele vysoce nepravděpodobný.

30.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 22.43 | Přečteno: 978 | Diskuse

Jan Bartoň

Dobře jsme investovali, Rusové umírají

Jak probíhá ukrajinská propaganda ve válce proti Rusku naznačuje sestřih videa s americkým senátorem. I naše média už informují o tom, že video je „sestříhané“.

30.5.2023 v 8:30 | Karma článku: 22.68 | Přečteno: 396 | Diskuse

Karel Trčálek

Politické lži hlasatele Mladé Fronty Fčil

Kdo z nás někdy nelhal? A kdo z nás není notorický lhářem? A kdo z nás není notorickým lhářem, aby zároveň nebyl přesvědčený, že je tím nejčestnějším člověkem? Kdo nelže, ten jako by nebyl. Nepodvolený

29.5.2023 v 17:04 | Karma článku: 24.89 | Přečteno: 555 | Diskuse

Václav Fischer

Tak už zase hrozí rušení rodných čísel

Pamtuji se na tuto úsměvnou newerending story ještě v dobách před rokem 1989, kdy kralovaly velké sálové počítače a každý resort měl své počítače a počítačová střediska.

29.5.2023 v 13:45 | Karma článku: 21.27 | Přečteno: 549 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1300

Jsem člověk zajímající se o lidskou duši a její podstatu. Vyznávám svobodu myšlení a slova. Jsem autorem několika knih. Mé nejnovější knihy: Rytíři Slavelonu (2020) a aktuálně na Amazonu Schrödinger's cat and a new view of the world (2022).

Mé stránky: Kvantová dušewww.szeruda.cz

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...