Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jiná cesta k Bohu?

23. 06. 2017 6:43:33
Pro profesora Halíka je islám jen jiná cesta k Bohu. Český xenofob k tomu dodává, že zřejmě se jedná o nějakou zkratku nebo se panu Halíkovi pomátla navigace.

Slovo islám znamená „podrobení se“ či odevzdání se Bohu – Alláhovi. Muslim je tedy člověk, který se podřizuje Bohu. Jeho úlohou je šířit islám slovem i mečem. Odpadlictví od islámu se nepřipouští – trestá se smrtí. Islám se nevyvíjí – správný muslim se má chovat a žít po vzoru svého proroka Mohameda. Svatá kniha Korán byla dána muslimům jako dokonalý a navždy neměnný text, který má být interpretován v původním smyslu.

Jaký je vztah člověka a Boha dle Bible? Je stejně podřízený jako v Islámu? Nikoliv. Na počátku Bible Bůh vystupuje jako všemocný Stvořitel. Tak si ho většina lidí také představuje. Bůh je aktivně a viditelně přítomen. Boží přítomnost je v Bibli popisována jako známý, zjevný fakt, každodenní skutečnost a zkušenost – ne jako věc víry.

Na počátku Bůh plně řídí proces stvoření a dělá vše sám. Stará se i o Adama a Evu jako o děti. Noe si už ale musí postavit archu sám. Poslušně plní Boží příkazy a neodporuje. Postu­pem času ale stále více iniciativy přechází na lidi. Abrahám si již dovolí Bohu odporovat a dovolí si ho kritizovat za jeho záměry s Gomorou a Sodomou. Chce zachránit spravedlivé. Vykazuje tak víc svědomí a mravního soucitu než sám Bůh.

V průběhu Starého zákona se Bůh zjevuje lidem stále méně a méně i hovoří. Když už hovoří, tak skrze prostředníky. Zázraků, andělů i ostatních známek Boží přítomnosti ubývá, až posléze mizí úplně. V posledních částech Starého zákona už Bůh není přítomen zjevným, smysly postřehnutelným způsobem. Nakonec skryje před lidmi svou tvář s tím, že uvidí, jaký vezmou konec. Odpovědnost za život na Zemi přechází z Boha na člověka.

Dle Bible má člověk schopnost se Bohu postavit, zápasit s ním a v tomto souboji obstát. Bůh si ho za to dokonce váží. Bůh stvořil člověka, dal se mu poznat, navázal s ním kontakt a pak ho opustil s tím, že člověk si k němu zase musí najít cestu. Člověk tak není Bohu podřízen, ale je spíše jeho partner, který potřebuje vyspět.

Bůh může být vnímán skrze „lidské oči“ jako bytost s člověku podobnými úmysly a emo­cemi – jako archetyp otce někdy milujícího, jindy rozhněvaného a člověka zkoušejícího. Člověk také vytváří obraz Boha takového, aby vyhovoval jeho víře a náboženství – obraz pokřivený, viděný jakoby přes zkreslující filtr nebo křivé deformující zrcadlo. Jediný čistý způsob vnímání Boha je však skrz lidské svědomí.

Člověk se tedy může postavit Bohu – všem falešným Bohům, které lidé dokázali vytvořit, pokud to, co se děje „ve jménu Boha“ je v rozporu s jeho svědomím. Ateista jednající podle svého svědomí má tedy k Bohu blíže, než věřící jednající podle své víry.

Judaismus a křesťanství možná nejsou dokonalé, ale umožňují svým věřícím kritické myšlení. Člověk může víru, která mu byla vštěpována, odvrhnout, pokud je v rozporu s jeho poznáním či svědomím, může přestat věřit zcela a nikdo ho za to neodsoudí ke ztrátě života či svobody. Umožňuje mu přátelsky vycházet s ateisty i lidmi jiné víry. Může svou víru nabízet, ale nemusí ji nikomu nutit. A může si také dělat z Boha srandu.

Islám tedy není jiná cesta k Bohu. Islám je cesta úplně někam jinam – do podřízenosti. Hrdý člověk je ten, který se dokáže postavit třeba i samotnému Bohu. Zkusme proto být hrdí sami na sebe, na to čím jsme, kde žijeme a na to, čeho chceme dosáhnout! A braňme si své hodnoty a to, čemu věříme!

S využitím knihy: Friedman, R. E.: Mizení Boha (The Disappearance of God, London, 1995). Argo, Praha 1999.

Autor: Rostislav Szeruda | pátek 23.6.2017 6:43 | karma článku: 32.73 | přečteno: 1109x


Další články blogera

Rostislav Szeruda

President non grata

Pan prezident Miloš Zeman vyhrál demokratické volby. Dobojováno jest – přesto zbraně zřejmě hned tak ještě neutichnou. Miloš Zeman se nezmění a jeho oponenti také ne. Čeká nás další hodně perné i peprné prezidentské období.

28.1.2018 v 17:23 | Karma článku: 31.35 | Přečteno: 899 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Má existence vesmíru význam?

Má existence člověka jako vědomé bytosti ve vesmíru nějaký význam? Jsou dvě možnosti – nemá absolutně žádný význam anebo má absolutní význam. Záleží na tom, zda vesmír bez přítomnosti vědomé inteligence může existovat.

21.1.2018 v 17:46 | Karma článku: 18.49 | Přečteno: 622 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Volme prezidenta, volme dobře!

Jakého prezidenta chceme, jakého si zasloužíme a jakého si nakonec zvolíme? Záleží nám na tom? Přijmeme vítěze a zapomeneme na poražené? Budeme své volby litovat? To jsou otázky, na něž se již brzy dozvíme odpověď.

7.1.2018 v 17:49 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 484 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Zakažme dětem pohádky!

Podle „odborníků“ prý pohádky nejsou pro děti vhodné, protože jsou plné předsudků a archaických stereotypů. Mají v nich být skryty škodlivé ideologie, rasová jednotvárnost a, bože představ si, i nenávist k ženám.

28.11.2017 v 18:33 | Karma článku: 36.64 | Přečteno: 1294 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Theodicea – semestrální práce U3V

Základním problémem je přítomnost zla ve světě. Přijmeme-li axiom, že Bůh je nanejvýš dokonalý, nanejvýš dobrý, že je zdroj lásky, že je všemohoucí... pak je tu otázka, kde se vzalo zlo ve světě.

17.2.2018 v 21:56 | Karma článku: 7.34 | Přečteno: 139 | Diskuse

Marek Trizuljak

Totalita, propaganda, manipulace - Vše pomine, žádný strom neroste až do nebe

(Na okraj diskusního pořadu Václava Moravce) Lze plíživý nástup totality včas rozpoznat a jak je možné se bránit? Jak vypadá nástup totalitního režimu, kde má kořeny totalitní myšlení, jaká je síla propagandy a manipulace?

17.2.2018 v 20:53 | Karma článku: 11.59 | Přečteno: 320 |

Jan Rezler

Moje cesta k dýmce

Vyrostl jsem v kuřáckém prostředí. Otec je vášnivý kuřák, matka příležitostná společenská kuřačka. Já sám jsem si začal pohrávat s kouřením již před patnáctým rokem svého věku.

17.2.2018 v 17:07 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 132 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Jak je někdy dobré nebavit se s novináři …

Na jedné straně fandím a držím palce našim sportovcům k úspěchu, na druhé straně je lituji a trpím s nimi, když musí stále dokola odpovídat na méně či více hloupé dotazy novinářů.

17.2.2018 v 16:59 | Karma článku: 32.35 | Přečteno: 966 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nová zkratka: COS

V noci se vrátili z dovolené naši mladí. Kde byli? V Egyptě. V sobotu dopoledne jsme na parkovišti potkali syna švagrové s rodinou. Měli zavazadla. Kam jedete, ptáme se. Domů, vracíme se z dovolené. Kde jste byli? V Egyptě.

17.2.2018 v 15:46 | Karma článku: 13.90 | Přečteno: 653 | Diskuse
Počet článků 59 Celková karma 21.37 Průměrná čtenost 1075

Jsem člověk zajímající se o lidskou duši a její podstatu. Vyznávám svobodu myšlení a slova. Jsem autorem několika knih. Aktuálně mi vychází kniha: Nový pohled na lidskou duši a vědomí.  www.szeruda.cz

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.