Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Občan, ovčan nebo stádo?

17. 04. 2016 9:15:28
„Kvóty jsou pro nás nepřijatelné!“ volají naši politikové. Komu jsou ale ta slova určena? Nám občanům, abychom se uklidnili, nebo politikům v Bruselu?

Třeba nám již brzy řeknou: „My jsme byli proti, ale oni nás (zase) přehlasovali. To je ta (EU) demokracie. Nedá se nic dělat. Občané, ale nebojte se! Dostaneme jen několik tisíc pečlivě vybraných muslimů, které v Německu (Francii, Belgii, Švédsku, ...) nechtějí.“ Jak se pak zachováme? Jako občané, ovčané nebo stádo?

Je zajímavé, že občané západních států přijali mezi sebe lidi z muslimských zemí celkem bez většího odporu. Jak je to možné? Jsou to lepší lidé než my? Mají více soucitu a porozu­mění než my? Mají více bohatství, a proto se o něj cítí potřebu podělit s chudými? Důvěřovali více svým politikům a vládám než my? Je to tím, že od 2WW nepoznali diktaturu? Ukolébáni dlouhodobým mírem, prosperitou a spotřební společností ztratili pud sebezá­chovy? Podlehl západ archetypálním ideám a začal budovat utopickou společnost založenou na huma­nitě, lidských právech pro (zcela) všechny a sociálním inženýrství? Stala se jejich společnost příliš složitou, neschopnou řešit problémy a směřující ke kolapsu?

Zřejmě od všeho trochu. Francie a Anglie se zřejmě staly obětí své ještě nedávné kolo­niální politiky. Německo zase potřebovalo lacinou pracovní sílu. V každém případě změny postupo­valy nenápadně. Dokud žily a pracovaly v západních zemích pouze skupinky muslim­ských emigrantů, kteří si dobře pamatovali, jak se měli ve své domovině, vše fungovalo. Kapky oleje na hladině vody se však nemají příliš tendenci mísit s vodou, voda nepovažuje olej za vodu a olej se necítí býti vodou. Jako se olejové kapky na hladině vody slévají v jednu velkou, skupinky přesídlenců se silou soudržnosti slily v masu a objevil se problém.

Lidé smýšlejí jinak jako jedinci, jinak jako členové skupiny a jinak jako masa. Není to ale bohužel tak, že víc hlav znamená víc rozumu – právě naopak. Masa je hloupější než lidé, kteří ji tvoří. Masa moc nepřemýšlí, ale spíše jedná podle svých emocí, kolektivních vzorů jednání vyjadřujících primitivnost a násilnost a podle pokynů lidí, kteří nemají svědomí, skrupule a dokáží toho využít. A co je nejhorší – masa nemá svědomí.

Když nějaký křesťanský kazatel mluví o lásce k bližnímu, zdá se, že mluví o lásce ke všem lidem bez rozdílu. To však nikdy v historii takhle neplatilo. Bližní byl vždy někdo, kdo je poblíž – člen rodiny, skupiny, společenství, národa. V uzavřené skupině řídící se vlastními pravidly je to ještě více zřetelné. Ublížit někomu mimo skupinu, člověku jiného vyznání se nepovažuje za hřích. Tak se mohou spolu setkat dvě skupiny, jedna milující „všechny“ a druhá milující „své bližní“. Jak jejich střet asi dopadne?

Davy běženců, ať už se nacházejí na pochodu, zablokovány na uzavřených hranicích nebo uzavřené v uprchlických táborech vykazují shodné znaky. Lidé v davu jsou popudliví a jejich nálada se rychle mění. Dav nemyslí racionálně, sympatie se obratem mění ve zbožnou lásku, antipatie přechází v hlubokou nenávist. Běženci se netouží rozpustit z davu v zemích, jimiž procházejí a bezpečně tam přežít, než se situace v jejich zemích zlepší natolik, aby se mohli vrátit. Tato masa proudící různými potůčky se chce slít do velké kapky, která už tam někde v dáli existuje a s ní vytvořit moře, které pohltí kulturu ne-bližních.

Soucit lze mít jen s lidmi, kteří nejsou součástí tupé agresivní masy – s těmi, kdo se od ní distancují. Věřím, že většina migrantů nejsou ve své podstatě špatní lidé. To však nebyli ani Němci před nástupem nacismu. Když se ale nechali pod vlivem této ideologie změnit na „nad­lidi“, byli schopni páchat zvěrstva s odůvodněním, že jen plnili rozkazy a vůli jiných. Když člověk jednou podlehne blouznění masy, jen těžko se z něj stane opět rozumný jedinec.

Pokus o vynucené kvóty se může představitelům EU jevit jako dobrý nápad, jak rozpustit masu v neškodné skupinky, ale v podstatě se nejedná o vyřešení problému ale jeho oddálení. Je to jako léčit nádor rozšiřováním metastáz. Léčení masy výměnou jejich nelegálních jedinců za „legální“ na psychologickém principu chování masy nic nemění.

Co zbývá? Západní Evropě je těžko něco radit. Na to, kde jejich soudruzi udělali chybu, si musí přijít sami. Stejně by hlas hloupých a zaostalých z vý­chodu neposlouchali. Můžeme se pouze pokusit nejít cestou, která vede ke vzniku no-go zón, omezování svobody slova a práv vlastních občanů v zájmu vyšších idejí multikulturalismu.

Naši politikové cítí náladu ve společnosti a nechtějí si ji zcela znepřátelit. Ve chvíli, kdy však odjedou do Bruselu, stanou se členy jiné skupiny. Tito bližní se jim mohou po chvíli jednání stát bližnějšími než jejich občané. To je velké riziko. Stanou se z nich moudré horákyně a pokusí se uchlácholit občany nějakými rádoby racionálními argumenty, že je důležité si neznepřátelit EU, že potřebujeme jejich korumpující dotace, že bychom mohli přijít o trhy, na něž jsme navázáni, že bychom bez nich padli do rukou zlého Ruska apod. Když k tomu přidají pár slibů, že bezpečnost v zemi nebude nijak narušena, z občana se může stát ovčan a z ovčanů stádo, které půjde pokorně na porážku.

Proklamace politiků jsou jedna věc – ty mají za úkol nakrmit uši voličů, činy jsou věc jiná. Nenápadné zákony o inkluzi ve školství, o utvrzování o stereotypech ve vztahu k men­ši­nám, novelizace zákona o hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, pravidla politické korektnosti, to vše nám nenápadně postupně omezuje svobodu slova. Probíhá zde nákaza nebezpečným virem, který může přeměnit EU ze společenství svobodných demokra­tic­­kých států na jakousi zastupitelskou diktaturu potlačující svobody jednotlivých států a jejich občanů ve smyslu: „Chtěli jste sem, tak teď poslouchejte!“

Víc hlav v Bruselu neznamená víc rozumu. Systém vytvořil systém, který replikuje sám sebe a svou složitostí připravuje vlastní záhubu. Zdraví se prozatím nechce a léky se nehle­dají. Pro nás občany V4 to znamená, pozor na naše politiky, které může nakazit virus EU. Co se týká emigrantů, prozatím je pro nás důležitější, než neochvějná víra v naše politiky v EU to, že k nám emigranti opravdu, ale opravdu nechtějí – a to ani ti křesťanští – raději půjdou za svými muslimskými bratry do Německa, než aby snášeli nedůstojné a špatně honorované podmínky v Česku a dalších zemích V4.

Otázkou stále zůstává, kdo se postaví hordám emigrantů. Nyní chtějí „jen to správné“ Německo, správnou Francii, Belgii, Švédsko, Anglii. Pak však budou chtít víc. Jejich masová psychologie násilí je víc než zřejmá. A nic na tom nezmění, že několika z nich papež umyje nohy nebo si 12 vyvolených odveze sebou do Říma. Tohle se asi neukecá. Láska k bližnímu to nespraví. Občané EU stále toho mají hodně, co ztratit, než aby se postavili na odpor. Teprve zoufalství lidi motivuje k činům. Teprve strach a beznaděj vytvoří masy, aby se postavily masám. Pak však už teče krev a zločiny se dějí na obou stranách.

Nechceme-li být ani stádem, které jde na porážku, ani stádem, které dupe, kope a ničí vše kolem sebe, musíme dbát na to, abychom si byli dobře vědomi toho, co se děje kolem nás, abychom se včas proti tomu dokázali postavit a nenechali se opít rohlíkem. Zkusme dát ještě šanci demokracii. Musíme si být vědomi toho, jaké hodnoty chceme hájit, kdo je přítel a kdo už ne. Budeme-li připraveni se bránit a dáme-li to řádně najevo, je stále ještě naděje, že nebudeme muset o svou svobodu znovu bojovat.

Autor: Rostislav Szeruda | neděle 17.4.2016 9:15 | karma článku: 33.54 | přečteno: 931x

Další články blogera

Rostislav Szeruda

Jen je nechte, ať se bojí!

Strach nás provází od počátku naší existence. Chrání nás, brání nám udělat věci, které by nás zahubily. Také nás ale ochromuje, brání nám se bránit, rozumně myslet, činí nás snadno ovladatelnými a pomalu, ale jistě, nás zabíjí.

10.5.2020 v 19:48 | Karma článku: 15.30 | Přečteno: 349 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Jak vytvořit (pandemickou) krizi – návod pro začátečníky

Mám z té korona krize divný pocit. Když mám divný pocit, napadají mě divné myšlenky. Když mám divné myšlenky, hledám informace. Když vidím data, mám pochybnosti. Jak je to s tou krizí doopravdy?

20.4.2020 v 17:31 | Karma článku: 28.09 | Přečteno: 756 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Až nastane doba pokoronavirová

Až nastane doba pokoronavirová měl bych pár otázek, které mi zřejmě nikdo nezodpoví, ale přesto bych je rád položil. Rád bych také, abychom se z této epidemie poučili pro to, co možná příjde příště.

12.4.2020 v 18:14 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 686 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Koronavirus jako zrcadlo společnosti

Koronavirus, který aktuálně sužuje naší společnost, jí zároveň nastavuje zrcadlo, některé věci zviditelňuje, jiné pokřivuje a některé problémy jako by zázračně zmizely.

28.3.2020 v 12:40 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 516 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Peter Gerlich

Protesty a nepokoje v USA, proč a proti komu?

Spojené státy, zasažené pandemií a jejími hospodářskými důsledky, zažívá další ránu, nepokoje a demonstrace, které probíhají již 7. den a rozšířily se do 140 měst. Lze odsoudit ničení majetku. Ale proč se cyklus násilí opakuje?

2.6.2020 v 12:27 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 390 | Diskuse

Luděk Peleška

O co se válčí v USA?

Zatím jde o revoltu, dramatickou, s hořícími obchody, rabováním obchodů s elektronikou, alkoholem a potravinami. Jde však o víc. V sázce je - bez nadsázky - demokracie.

2.6.2020 v 12:08 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 474 | Diskuse

Ivo F. Cilich

Čte vůbec ministr zdravotnictví to, co podepisuje?

Včera ministr zdravotnictví slavnostně oznámil další drobné uvolnění opatření, včetně zrušení pravidla pro rozsazování v rámci hlediště divadel či kin.

2.6.2020 v 11:26 | Karma článku: 16.34 | Přečteno: 516 | Diskuse

Michael Pálka

Kauza Roman Janoušek a ti druzí......

Nemohu jinak, než říci, že Judr Roman Janoušek alias Mazánek či Kolibřík, jak je známý v pražské galerce, je pořádně vykutálený chlapík dokonale proplouvající kalnými vodami a propletenci vztahů do nejvyšších pater naší politiky.

2.6.2020 v 11:11 | Karma článku: 23.72 | Přečteno: 412 | Diskuse

Jan Dvořák

Pokud vztahy s Ruskem nenarovnáme rychle my, narovná je Rusko rychleji s námi

Dějiny se prý opakují. Tedy budiž .. Kolem osmé hodiny večer 22. června t.r. přesně v 19:57:45 obdrželi ministři Babišova kabinetu esemesky, že ve 23:30 se bude konat mimořádná schůze vlády.

2.6.2020 v 11:02 | Karma článku: 15.83 | Přečteno: 376 | Diskuse
Počet článků 87 Celková karma 20.33 Průměrná čtenost 1156

Jsem člověk zajímající se o lidskou duši a její podstatu. Vyznávám svobodu myšlení a slova. Jsem autorem několika knih. Má nejnovější kniha: Nový pohled na lidskou duši a vědomí. 

 

Mé stránky: Kvantová dušewww.szeruda.cz

 

Volím Trikolóru!

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...